birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 16.04.2021 11:50

Çavuşoğlu-Dendias görüşmesi dünya basınında: Görüşmeler dostça başladı, gergin sona erdi

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanları Dendias arasındaki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında tansiyon yükseldi. Çavuşoğlu ve Dendias egemenlik hakları konusunda karşılıklı suçlamalarda bulundu. İki bakanın görüşmesi dünya basında da yer buldu.

Çavuşoğlu-Dendias görüşmesi dünya basınında: Görüşmeler dostça başladı, gergin sona erdi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Türkiye ile Yunanistan 2 yıl sonra ilk kez bakanlar düzeyinde görüşme gerçekleştirdi. 'Dostça başlayan görüşmeler, karşılıklı suçlamalarla sona erdi'.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da bir araya geldi. Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs sorunu ve göç konularının masaya yatırıldığı görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısı sorunların çözümüne yönelik ılımlı mesajlarla başlasa da, Yunan Bakan Dendias’ın Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini dile getirmesinin ardından ciddi gerginliklere sahne oldu.

Dendias, "Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir. Biz inanıyoruz ki komşu ülkeler olarak her iki taraf ve biz Türkiye'den çok fazla şey kazanabiliriz. Ancak buna karar verecek olan biz değiliz" dedi.

Yunan Bakanın suçlamalarına sert yanıt veren Çavuşoğlu ise, "Ben Yunanistan’ı itham edici bir konuşma yapmadım. Ama siz basının önünde ülkemi ve milletimi itham ederseniz bunun da cevabını vermek durumundayız. Türkiye kimsenin egemenlik hakkını ihlal etmedi. Gerginliği sürdürürseniz biz de sürdürürüz" ifadelerini kullandı.

"KRALDAN ÇOK KRALCISINIZ"

Daha sonra Dendias, Çavuşoğlu ve ekibini kastederek, “Tahmin ettiğim gibi sen ve çalışma arkadaşların kraldan çok kralcısınız Siz bunları ilk defa duymuyorsunuz ki, daha önce de Türkiye'nin egemenlik haklarımızı ihlal ettiğini söyledik. Benim bugün Ankara'da bunları söylememem mi gerekiyordu. Yunanistan'ın görüşleri gayet açık. Türkiye hem Ege'de hem Doğu Akdeniz'de uluslararası deniz hukukuna aykırı davranıyor” demesi üzerine sözü tekrar alan Çavuşoğlu, “Burada ikili şekilde konuları çözebiliriz. Yaşanan süreçte medet umduğunuz AB ülkelerinin bu konuda bir fayda sağlayamayacağını da görmüş olduk. Görüşmeye devam mı edeceğiz, böyle kavga mı edeceğiz? Bizim arzumuz komşu ülke olarak tüm bu meseleleri diyaloglarla çözmek” yanıtını verdi.

İki bakanın karşılıklı suçlamalarına sahne olan görüşmeler dünya basınında da geniş yankı uyandırdı.

REUTERS

İngiltere merkezli Reuters Haber Ajansı, “Türk ve Yunan dışişleri bakanlarından basın toplantısında karşılıklı ticaret suçlamaları” başlıklı haberde, “Türkiye ve Yunanistan'ın dışişleri bakanları Perşembe günü Ankara'da, ilişkilerin iyileşmesi umuduyla başlayan, ancak hızla her iki tarafın da karşılıklı sert suçlamalarına dönüşen ortak basın toplantısı açık bir çatışmaya sahne oldu” ifadeleri kullanıldı.

ALJAZEERA

Katar merkezli haber kanalı Aj Jazeera de görüşme için “Yunan ve Türk dışişleri bakanları basın toplantısında çatıştı” başlığıyla yayımladığı haberde, "Yunan dışişleri bakanı, açılış konuşmasını Türkiye hakkında uzun süredir devam eden bir dizi şikayeti dile getirmek için kullandı" ifadesine yer verildi. Kanal ayrıca, görüşmeler için, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias arasındaki görüşme, görünüşte, 1 yıl süren karmaşık anlaşmazlıklar sonrasında aralarındaki farklılıkları bir kenara bırakmaya çalışan iki NATO ülkesi olarak görünse de, iki liderin karşılıklı suçlamalarına sahne oldu” diye nitelendi.

DEUTCHE WELLE

Almanya merkezli Deutche Welle (DW) gazetesi de görüşmeler için “Atina-Ankara arasında gerilimli basın toplantısı” başlığı atıldı. DW, Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanları arasındaki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında tansiyonun yükseldiğine ve Çavuşoğlu ile Dendias’ın birbirlerine egemenlik hakları konusunda karşılıklı suçlamalarda bulunduğuna vurgu yaptı. Ayrıca DW görüşmeler için, “Görüşmeler dostça başladı, gergin sona erdi” değerlendirmesinde bulundu.

INDEPENDENT

İngiltere merkezli gazete Independent de iki ülke görüşmeleri için “Çavuşoğlu-Dendias ortak basın toplantısında kriz” başlığı attı. Independent, toplantı için, “İki ismin toplantısı sakin ve karşlılıklı iyi niyet göstergeleriyle başladı, daha sonra karşılıklı suçlamalara dönüştü” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol