birgün

8° AÇIK

Çavuşoğlu'ndan Taliban'ın kadınlara üniversite yasağı kararına tepki: Biz bu kararı reddediyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'da Taliban rejiminin üniversitelerde kadın öğrencilerin eğitimini yasaklamasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Bu yasak İslami de değil insani de. Biz bu kararı reddediyoruz. Taliban’ın bu kararından vazgeçmesini bekliyoruz” dedi.

DÜNYA 22.12.2022 11:31
Çavuşoğlu'ndan Taliban'ın kadınlara üniversite yasağı kararına tepki: Biz bu kararı reddediyoruz
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurtdışındaki Yemenliler Bakanı Ahmed Awad Bin Mubarak ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ile Mubarak görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

DHA'nın haberine göre, Çavuşoğlu, Taliban yönetiminin ikinci bir duyuruya kadar üniversitelerde kadın öğrencilerin eğitimini yasaklamasına tepki göstererek “Kız öğrencilerine yönelik eğitim yasağı gerçekten bizleri derinden üzdü. Ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu yasak İslami de değil insani de. Biz bu kararı reddediyoruz. Taliban’ın bu kararından vazgeçmesini bekliyoruz" dedi.

Afganistan'ın güvenliği ve istikrarı konusunda Taliban'a da tavsiyelerde bulunduklaırnı söyleyen Çavuşoğlu, "Kapsayıcı olun, herkesi dahil edecek şekilde hükümet kurun ki kimse dışlanmasın. Kadın hakları, eğitim konusunda düşüncelerimizi de paylaştık" dedi.

"TALİBAN İLE ANGAJMANI SAVUNDUK"

Çavuşoğlu, şu açıklamada bulundu:

"Biz başından beri tanıma olmadan Taliban ile angajmanı savunduk. Afganistan'ın istikrarı, güvenliği önemli. Diğer taraftan biz Taliban'a da aynı tavsiyelerimizi sürekli tekrar ettik. Kadınların eğitiminin Afganistan'a ne zararı ve bu yasağın ne faydası var? Mantıklı bir açıklaması olsun. Dinimiz İslam, eğitime karşı değil, tam tersine eğitimi destekliyor. Biz Türkiye olarak Afganlı kardeşlerimize eğitim, burs vermeye devam edeceğiz. Türkiye'de de çok sayıda Afgan kızımız eğitim görüyor. Bunlardan biri de üniversite sınavında 1'inci olan kızımız Hacettepe'de Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. Bu kızımız doktor olduğunda Afgan halkına ne zarar olacak, bir kadın öğretmenin, hemşirenin Afganistan'a ne zararı olacak. Umarım bu karalarından vazgeçerler."

TALİBAN REJİMİ

Geçen yıl 15 Ağustos'ta Afganistan yönetimine gelen Taliban, ilkokul ve üniversitelerde kız öğrencilerin eğitim almasına izin vermişti.

Taliban, üniversitelerde genç kadın ve erkeklerin ders günlerini ayırmıştı. Kadınlar kendi günlerinde eğitimlerine devam edebiliyordu.

Kızların orta ve lise kademelerindeki eğitimlerine devam etmesine ise izin verilmemişti.

Taliban yetkilileri, kız okullarının "İslami çerçevede" yeniden düzenlenip yakın zamanda açılacağını duyurmasına rağmen okullar açılmamıştı.

Taliban, daha önce kadınlara şehir dışına tek başına seyahat yasağı getirmiş, kamunun büyük bir bölümünde kadınların çalışmalarını da engellemişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol