NBA'de forma giyen Cedi Osman, Türkiye Basketbol Federasyonu Başşkanı Hidayet Türkoğlu'nun kendisi hakkında "Cedi Osman milli takımda oynamak istemediğini söyledi" ifadeleri hakkında açıklamada bulundu. Cedi Osman, milli formayı reddetmediğini belirterek, "Benim için ay-yıldızlı formadan daha değerli bir forma yoktur ama kimsenin de beni kamuoyunun önüne atmasına izin vermem" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi
Cedi Osman'dan Hidayet Türkoğlu'na milli takım yanıtı
Fotoğraf: AA

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden San Antonio Spurs'ta forma giyen Cedi Osman, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu'nun kendisi hakkında kullandığı "Milli takıma gelmek istemiyor" ifadeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Cedi Osman, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada bugüne kadar tüm kategorilerde 178 kez milli takım forması giydiğini hatırlatan 28 yaşındaki basketbolcu, "Kimsenin de beni kamuoyunun önüne atmasına izin vermem" ifadesini kullandı.

Cedi Osman'ın açıklaması şu şekilde:

"Son 6 sezonu NBA'de olmak üzere 10 senedir en üst seviyede basketbol oynuyorum. Bu sene, yılların verdiği mental ve fiziksel yorgunluğun artık sağlığımı da etkilediğini fark etmeye başladım. 2 Haziran 2023 tarihinde, kimseyi mağdur etmemek adına, milli takım kadrosu açıklanmadan önce federasyon yetkilileriyle bir araya gelip bu seneki FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası'ndan izin istedim. Bu dönemi dinlenerek ve rehabilite olarak geçirmek istediğimi söyledim. Toplantıda Federasyon Başkanımız Hidayet Türkoğlu ve milli takım yetkililerimiz de vardı. Kendileri de konuya olumlu şekilde yaklaştı, onay verdi, hatta oluşabilecek olumsuz bir algıya karşı beni korumak istediklerini belirttiler. Ben milli formayı reddetmedim. Benim için ay-yıldızlı formadan daha değerli bir forma yoktur ama kimsenin de beni kamuoyunun önüne atmasına izin vermem. Hakkımda yapılan suçlamaları asla kabul etmediğimi ve gerçekleri söylemeye devam edeceğimi bilmenizi isterim."

TÜRKOĞLU NE DEMİŞTİ?

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Basketbol Ligi'nin isim sponsorluğu için Türkiye Sigorta ile yapılan anlaşma töreninin ardından Cedi Osman'ın FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası'nda ay-yıldızlı formayı giymeyecek olması hakkındaki soruya verdiği yanıtta "Cedi Osman bizim yanımıza gelip, milli takımda oynamak istemediğini söyledi. Biz de kimsenin zorla ya da isteksiz olarak milli takıma gelmesini sağlayacak insanlar değiliz. Bu soruyu bizden çok Cedi ve diğer arkadaşlara sormanız gerekir. Hiçbir sakatlığı olmayıp, sezonu erken bitirip, milli takımda neden oynamak istemediklerini bizden çok onlara sormak gerekir" ifadelerini kullanmıştı.