CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunda AKP iktidarının yeni Anayasa söylemlerine dair açıklamalara dikkat çekerek, "İktidar gerçekten otokratik yönetimi sistemini sonlandıracak, TBMM’nin güç ve saygınlığını iade edecek, Türkiye’yi çağdaş demokrasiler seviyesine taşıyacak bir anayasayı TBMM’den en geniş uzlaşı ve iş birliğiyle hayata geçirme düşüncesinde ciddi ve samimi ise her türlü katkıyı sağlarız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA
CHP'den anayasa değişikliği hakkında ilk açıklama: Otokratik yönetimi sonlandıracaksa katkı sağlarız


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunda iktidarın seçimden sonra dile getirdiği yeni Anayasa'ya dair yaptığı açıklamada, AKP iktidarının samimi olması durumunda iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

Toprak, iktidarın Türkiye'yi çağdaş demokrasiler seviyesibe taşıyacak bir anayasa sunması halinde TBMM'de geniş bir uzlaşı için katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Erdoğan Toprak şunları ifade etti:

"İktidar, seçim sonrası yeni anayasa önerisini gündeme getirip, TBMM’nin sivil anayasaya öncülük etmesi için çalışma başlatacaklarını açıkladı. Türkiye’nin demokratik, insan haklarına ve hukuka saygılı, yurttaşlarının hak ve özgürlüklerini, kadınların eşitlik ve yaşam güvencesini, siyasi ve ekonomik demokrasiyi güvence altına alan bir anayasaya sahip olması konusunda samimiyse iş birliğine hazırız. İktidarın geçmişteki anayasa değişikliği icraatları ve şu andaki ittifak ortaklarının başta kadın hakları, inanç özgürlüğü, etnik ve inanç farklılıkları vb. alanlardaki görüşleri, parti programları, mevcut anayasaya bakışları ortada. Cumhur İttifakı ortakları önce kendi aralarında demokratik anayasa için uzlaşmalıdır. İktidar gerçekten otokratik yönetimi sistemini sonlandıracak, TBMM’nin güç ve saygınlığını iade edecek, Türkiye’yi çağdaş demokrasiler seviyesine taşıyacak bir anayasayı TBMM’den en geniş uzlaşı ve iş birliğiyle hayata geçirme düşüncesinde ciddi ve samimi ise her türlü katkıyı sağlarız."