birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 07.07.2020 11:09

CHP'li Ali Şeker: Türkiye’de son on yılda her gün 7 orman yangını çıkmış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına göre, son 10 yılda Türkiye’de yıllık ortalama 6 bin 665 hektar alanı etkileyen 2 bin 388 orman yangını çıkmış.

CHP'li Ali Şeker: Türkiye’de son on yılda her gün 7 orman yangını çıkmış

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Türkiye’deki orman yangınlarına ilişkin verdiği soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verilen yanıtı kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan cevaba göre son 10 yılda Türkiye’de yıllık ortalama 6 bin 665 hektar alanı etkileyen 2 bin 388 adet orman yangını çıkmış.

Geçtiğimiz temmuz ayında ülke genelinde ardı ardına yaşanan orman yangınlarına zamanında müdahale edilmemesi ve Türk Hava Kurumuna ait yangın söndürme uçaklarının kullanılmadığına ilişkin açıklamalar kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP’li Ali Şeker, “Yaşanan orman yangınlarına zamanında ve gereği gibi müdahale edilmemesi maddi zararın yanında bölge ekosistemini ve habitatını da olumsuz etkiliyor” açıklamasında bulunmuştu.

Önergeye cevap veren Bakan Pakdemirli “Son 10 yılda ülkemizde yıllık ortalama 6 bin 665 hektar alanı etkileyen 2 bin 388 adet orman yangını meydana gelmiştir. Orman yangınları çıkış sebepleri olarak ihmal, dikkatsizlik, kasıt ve kazalardan meydana gelmiştir” dedi.

YANGINLARIN BİR ÇOĞU FAİLİ MEÇHUL KALMIŞ

Bakanın cevabını değerlendiren CHP’li Ali Şeker, “10 yılda ülkemizde toplam 23 bin 880 orman yanığını çıkmış, 66 bin 650 hektar alan etkilenmiş. Yani kaba bir hesapla 93 bin futbol sahasından fazla ormanımız yanmış. 10 yıl boyunca her gün neredeyse 7 orman yangını çıkmış. Ormanlarımızı, yeşil alanlarımızı korumak çocuklarımıza, gençlerimize yeşil bir Türkiye emanet etmek en büyük sorumluluğumuzken iktidar gereken tedbirleri almayarak ülkemizi çölleşmenin, kuraklaşmanın kucağına itiyor” diye konuştu.

Bianet'in haberine göre; Orman Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Faaliyet Raporu’na göre 2019 yılında 2 bin 688 orman yangını çıktığını belirten CHP’li Ali Şeker, “Bu yangınların 1309’unun faili meçhul kalmış. Son 5 yılda 12 bin 604 orman yangını çıkmış, 664’ü kasıtlı çıkarılmış yangınlar iken, 6 bin 278’inin faili meçhul. Ülkenin ciğerlerini göz göre göre yakıyorlar ancak iktidar görmüyor, duymuyor, engel olmuyor” dedi.

2019 yılında çıkan yangınların orman bölge müdürlüklerine göre dağılımını da paylaşan CHP’li Ali Şeker “Geçtiğimiz yıl İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün bulunduğu bölgede 37 kasıtlı orman yangını çıkarırmış, İzmir’in ardından 24 kasıtlı yangın ile Antalya Orman Bölge Müdürlüğü geliyor. Faili meçhul yangınlara baktığımızda ise ilk sırada 163 faili meçhul orman yangını ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu bölge geliyor. İkinci sırada ise 124 faili meçhul orman yangını ile Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız