birgün

11° AÇIK

SİYASET 28.06.2020 14:11

CHP’li Altay’dan Gökçek ve Karagül’e tazminat davası

CHP’li Engin Altay, kendisinin, “Erdoğan Libya petrollerinin peşinde, buna izin vermeyiz” dediği yönündeki yalanı sosyal medya hesabından paylaşan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında 30 bin liralık, Yeni Şafak’tan İbrahim Karagül hakkında ise 20 bin liralık tazminat davası açtı

CHP’li Altay’dan Gökçek ve Karagül’e tazminat davası

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Altay, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e tazminat davası açtı.

Altay’ın, TBMM Dışişleri Komisyonu toplantısında, “CHP, İYİ Parti, HDP, Libya ile yapılan anlaşmaya ret oyu verdik. Erdoğan, Libya’da petrolün peşinde, buna izin vermeyiz” şeklinde değerlendirmelerde bulunduğu iddiası bazı internet sitelerinde yer almıştı. Ancak Altay bu iddiaları yalanlayarak, böyle bir açıklama yapmadığının TBMM tutanaklarından tespit edilebileceği belirtmişti.

Altay bu yöndeki haberleri, “karalama ve iftira atma çabası” olarak nitelemişti.

GÖKÇEK’İN KARALAMA ÇALIŞMASI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Altay, söz konusu iddiaları sosyal medya platformu Twitter’daki hesabından paylaşan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında tazminat davası açtı.

Altay’ın dava dilekçesinde, Gökçek’in, “Engin Altay, Erdoğan’ın Libya petrollerinin peşinde olduğunu belirtip, ‘buna izin vermeyiz’ dedi. Ya Engin Altay, sen ABD’li misin, Alman mısın, Suriyeli misin, Iraklı mısın, Yunanlı mısın, Eset’ci misin Fetocu musun nesin açıklasana?” şeklinde paylaşımda bulunduğu belirtildi.

Söz konusu ifadelerin ağır iftira ve hakaret içerdiği belirtilen dilekçede, “Davalının bu gerçek dışı beyanlarının sosyal, yazılı ve görsel medyada yayılması nedeniyle müvekkilin uğradığı zarar son derce ağırlaşmıştır. Bu sebeplerle iş bu davayı açmak yasal zorunluluk olmuştur” denildi. Dilekçede, Altay’ın kişilik haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle 30 bin lira tazminat talep edildi.

Altay ayrıca, yandaş Yeni Şafak gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül hakkında da yine aynı konudaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açarak 20 bin lira tazminat talep etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol