birgün

9° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Karabat: Türkiye moratoryuma sürükleniyor

Türkiye’nin, Rusya’ya yapacağı gaz ödemelerini 2024 yılına ertelemek istediği iddialarına ilişkin konuşan CHP’li Karabat, “Bir ülke borcunu ödeme gücünü kaybettiyse moratoryuma girmiş demektir” dedi.

GÜNCEL 04.10.2022 13:08
CHP'li Karabat: Türkiye moratoryuma sürükleniyor
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Türkiye’nin Rusya’ya yapacağı doğalgaz ödemlerinin 2024’e ertelemek istediği iddialarını değerlendirdi, “Bir ülke borcunu ödeme gücünü kaybettiyse moratoryuma girmiş demektir” ifadelerini kullandı.

Karabat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, morataryuma geçişin yeni olmadığını söyleyen Karabat, “128 milyar doların harcanmasıyla başladı. Merkez Bankası'nın net rezervi -55 milyar dolar civarında. Swap anlaşmalarıyla brüt olarak artıda gösteriliyor ancak kasa boş” dedi.

'TÜRKİYE ENERJİ İTHALATI GİBİ STRATEJİK BİR NOKTADA SAVUNMASIZ KALMIŞTIR'

Karabat, şu ifadeleri kullandı:

"Bir ülke borcunu ödeme gücünü kaybettiyse moratoryuma girmiş demektir. Şimdi Türkiye, Rusya'ya doğal gaz borcunu 2024'e ötelemek istiyor. Kısa süre önce de Erdoğan, Merkez Bankası'nın borçlarla ayakta kaldığını itiraf etmiş, bunu "dost ülkeler" kılıfına saklamaya çalışmıştı.

Moratoryuma geçiş yeni olmadı. 128 milyar doların harcanmasıyla başladı. Merkez Bankası'nın net rezervi -55 milyar dolar civarında. Swap anlaşmalarıyla brüt olarak artıda gösteriliyor ancak kasa boş! AKP'nin beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye enerji ithalatı gibi stratejik bir noktada savunmasız kalmıştır. Uçak krizi sonrası pek çok kazanç elde eden Rusya'ya yeniden jeopolitik tavizler verilecektir.

Sadece Rusya'ya değil, bu kış için İran'a da bakmak lazım. 2022 Ocak ayındaki gibi bir kesintiye gitmeyeceğinin garantisi yok. Ülke tarihinde ilk kez barınma ve gıda krizi çıkaran AKP'nin enerji krizi de çıkarmasına şaşmamalı."

Türkiye'nin yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan ekonomik zararı azaltmak için Rusya'dan doğalgaz ödemelerinin bir kısmını 2024'e ertelemesini istediği öne sürülmüştü.

MORATARYUM NEDİR?

Moratoryum, borçlanıcının, ödeme gücünü kaybetmesi nedeniyle borçlarının tümünü veya bir kısmını ödeyemeyeceğini ilân etmesi anlamına geliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol