birgün

-3° HAFİF KAR YAĞIŞLI

EKONOMİ 25.11.2020 13:19

CHP'li Sarıbal: Çiftçinin borcu 180 milyar liraya çıktı

CHP'li Orhan Sarıbal,  Ekonomik İstikrar Kalkanı adıyla açıklanan 100 milyar liralık 'destek' paketinden çiftçilere bir şey verilmediğini söyledi. Sarıbal, AKP iktidara geldiğinde çiftçinin 2,4 milyar lira borcu olduğunu, bugün borcun 180 milyar liraya çıktığını söyledi.

CHP'li Sarıbal: Çiftçinin borcu 180 milyar liraya çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "AKP iktidara geldiğinde çiftçinin 2,4 milyar lira borcu vardı. Bugün borç 180 milyara çıktı" dedi.

Sarıbal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında çiftçilerin sorunlarına değindi.

Hükümetin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başladığı dönemde Ekonomik İstikrar Kalkanı adıyla 100 milyar liralık destek paketi açıkladığını anımsatan Sarıbal, "Ancak bu pakette çiftçilere bir şey vermediler. Çiftçiler haciz kıskacında. Çiftçinin borçlarına dair bir çözüm ortaya konmadı" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA YÜZÜYOR"

Bütün dünyanın tarıma özel kaynak ayırdığını ancak Türkiye'de ise çiftçilerin borç batağında yüzdüğünü vurgulayan Sarıbal, "Çiftçinin kıpırdayacak hali kalmadı. AKP iktidara geldiğinde çiftçinin 2,4 milyar lira borcu vardı. Bugün borç 180 milyara çıktı. Her konuda borçları yapılandırdılar ama iş çiftçiye gelince hiçbir yapılandırma yapılmadı. Borç katlanarak artıyor. Çiftçi bu borcun altında eziliyor" ifadelerini kullandı.

Şeker pancarı üreticilerinin sorunlarına da değinen Sarıbal, şeker pancarı fiyatlarının 2 ay gecikmeli açıklandığını kaydetti.

Özel şeker fabrikalarının üreticileri zarara uğrattığını belirten Sarıbal, "Tarladan sökülen şeker pancarının 2-3 gün içerisinde fabrikaya teslim edilmesi gerekiyor. Ancak fabrikalar, ürünü 40-45 gün tarlada bekletiyor. Bu nedenle de ürünler çürüyor ve yüzde 25'e varan bir fire ortaya çıkıyor. Çiftçi çok büyük zararlara uğruyor. Bu zararı kim karşılayacak?" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız