birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'li Sertel: RTÜK Başkanı AKP'den vekil adayı olacak

RTÜK'ün, TELE 1’e verdiği cezaları eleştiren CHP’li Atila Sertel, “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin emirle hareket etmektedir. Amacı da bir dahaki seçimlerde AKP’den milletvekili olmaktır” dedi.

SİYASET 25.01.2022 14:45
CHP'li Sertel: RTÜK Başkanı AKP'den vekil adayı olacak
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) TELE 1’e verdiği cezaların hukuksuz ve kanunsuz olduğunu belirterek, “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin emirle hareket etmektedir. Amacı da bir dahaki seçimlerde AKP’den milletvekili olmaktır. Şimdiden açıklıyorum. RTÜK Başkanı, önümüzdeki seçimde Sakarya’dan AKP milletvekili aday adayıdır. O nedenle Recep Tayyip Erdoğan’ın emirlerini kusursuz yerine getirmektedir” dedi.

CHP’li Sertel, bugün yaptığı açıklamada, RTÜK'ün, TELE 1’e verdiği cezalarla Türk basın tarihine kara bir leke düşürdüğünü kaydetti.

RTÜK’ün Başkanı’nın emirle hareket ettiğini söyleyen Sertel, “Bir kez daha sesleniyorum. Ey AKP’den milletvekili olmaya hazırlanan RTÜK Başkanı, Tayyip Erdoğan’a yaranmak için aldığın kararlar hukuksuzdur, kanunsuzdur” dedi.

chp-li-sertel-rtuk-baskani-akp-den-vekil-adayi-olacak-972506-1.
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel

Sertel, şunları kaydetti:

"Doğruları söyleyenleri susturmak, yıldırmak ve onları cezalandırmak, RTÜK’ün başkanını yukarıdan aşağıya emirle hareket eden bir insan konumuna soktu. 700’ü aşkın personeliyle yalnızca Halk TV’yi, KRT’yi, Fox TV’yi, TELE 1’i ve TV 5’i izleyen ve her gün sabahtan akşama Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP'lilere hakaretler yağdıranları görmezden gelen RTÜK, Uğur Dündar ve TELE 1’e kestiği cezayla Türk basın tarihine kara bir leke düşürmüştür. RTÜK Başkanı, yukarıdan aşağıya emirle hareket etmektedir. Asla ve asla hukuk ve kanunlar çerçevesinde hareket etmemektedir. RTÜK Başkanı, kendisi milletvekili olmak için o makamı kullanmaktadır. Buradan söylüyorum. TELE 1’i susturamazsınız. TELE 1 doğruları söylemeye devam edecektir. Uğur Dündar bizim gençlik yıllarımızın idolüdür. İletişim fakültesinde radyo televizyon bölümünde okuyanlar Uğur Dündar gibi olmak istemişlerdir. Gazetecilik bölümünde okuyanlar da Uğur Mumcu gibi olmak istemişlerdir. Uğur Dündar, gerçekleri söylemeye devam edecektir. Türk toplumu Uğur Dündar’ın ne kadar dürüst ve namuslu gazeteci olduğunu bilir. Bir kez daha sesleniyorum. Ey AKP’den milletvekili olmaya hazırlanan RTÜK Başkanı, Tayyip Erdoğan’a yaranmak için aldığın kararlar hukuksuzdur, kanunsuzdur.”

TELE1’E VERİLEN CEZALAR

RTÜK, cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'ın konuk olduğu Demokrasi Arenası programına 5 hafta yayın durdurma ve TELE 1’e yüzde 5 para cezası uyguladı. TELE 1’e, gazeteci Uğur Dündar'ın Halk Arenası programında RTÜK Başkanı Şahin'i eleştirmesi nedeniyle yüzde 3 idari para cezası verildi. Dündar'ın Halk Arenası programını 5 hafta boyunca TELE 1 ya da başka bir kanalda yapması yasaklandı.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol