birgün

13° HAFİF YAĞMUR

CHP'li Torun: Erdoğan'ın açıkladığı fındık fiyatı siyasi kurnazlık, gerçek fiyatı açıklamaktan korktu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu açıkladığı fındık alım fiyata ilişkin 'siyasi kurnazlık' değerlendirmesini yaptı. "Fındığın gerçek fiyatı Erdoğan'ın açıkladığı gibi 54 lira değildir" diyen Torun, "Resmi açıklamaya göre sivri kalite fındık fiyatı 51, levant kalite fiyatı 52, Giresun kalite fiyatı ise 53 liradır. Yani Erdoğan, Altınordu Meydanı'ndan gerçek fındık fiyatını açıklamaktan korkmuştur" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 01.08.2022 13:41
CHP'li Torun: Erdoğan'ın açıkladığı fındık fiyatı siyasi kurnazlık, gerçek fiyatı açıklamaktan korktu
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık alım fiyatına ilişkin, "Biz de üretici de fındıkta 4 dolar istedik. 4 doların Türk lirası karşılığı şu an ortalama 72 lira. Ancak iktidar, bu rakamdan 20 lira kesti" dedi.

Torun, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, fındık üreticisinin, tarihin en büyük aldatmacasıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu açıkladığı fiyatın, tek kelimeyle "siyasi kurnazlık" olduğunu belirten Torun, "Fındığın gerçek fiyatı Erdoğan'ın açıkladığı gibi 54 lira değildir. Fındık fiyatı ayrı, alan desteği ve gübre-mazot desteği ayrı hesaplanır. Destekler düşüldüğünde, bu iktidarın fındığa layık gördüğü rakam 52 liradır" değerlendirmesinde bulundu.

"KESİNTİ YAPILIRSA DURUM REZALET OLACAK"

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bugün açıklama yaparak duyurulan rakamları yalanladığını belirten Torun, şöyle devam etti:

"Resmi açıklamaya göre sivri kalite fındık fiyatı 51, levant kalite fiyatı 52, Giresun kalite fiyatı ise 53 liradır. Yani Erdoğan, Altınordu Meydanı'ndan gerçek fındık fiyatını açıklamaktan korkmuştur. Tüm destekleri de fiyatın üstüne ekleyerek açıkça üreticinin aklıyla alay etmiştir. Ayrıca aldığımız bilgilere göre TMO bu düşük fiyatlar üzerinden de bir hizmet bedeli kesintisi yapmayı planlıyor. Bu kesinti yapılırsa, Giresun kalite fındık 51 lira 94 kuruşa, levant kalite fındık fiyatı 50 lira 90 kuruşa düşecektir. Buradan uyarıyoruz, zaten fiyatları kuşa çevirdiniz, bu kesinti yapılırsa ortaya çıkacak durum tam bir rezalet olacaktır. Bu konunun da sonuna kadar takipçisiyiz.

Açıklanan gerçek fiyat üzerinden bir kesinti yapılmasa dahi 52 liralık fiyat, bugünün döviz kuru ile 2,9 dolardır. Bu rakam geçen yılki 3,1 doların da altındadır. Yani fındığın dolar bazında değeri azaltılmıştır. Dünyadaki fındık üretimi düşmüşken, fındığın dolar bazındaki değerini düşürmek, üreticiye ihanet etmektir, kul hakkı yemektir. Bu fiyat, üreticinin değil, gizli ellerin fiyatıdır. Bu fiyat, fındığı dolarla ucuza toplamak isteyen yabancı şirketleri sevindiren bir fiyattır. Biz de üretici de fındıkta 4 dolar istedik. 4 doların Türk lirası karşılığı şu an ortalama 72 lira. Ancak iktidar, bu rakamdan 20 lira kesti."

"GELECEK YILIN FİYATINI MİLLET İTTİFAKI BELİRLEYECEK"

Fındıktaki üretim maliyetinin geçen yıla göre katbekat arttığını belirten Torun, gübre, ilaç, akaryakıt fiyatları ve işçi ücretleri ortalama 3-5 kat artış gösterirken, fındığın fiyatının Türk lirası bazında iki kat bile artmadığını söyledi.

Erdoğan'ın açıkladığı fiyatla, ağır maliyetler altında ezilen üreticinin sırtına bir darbe daha vurduğunu ifade eden Torun, şunları kaydetti:

"Herkes biliyor ki bu fiyat, zaman içinde, serbest piyasada daha da azalacaktır. Bir diğer konu da nakliye ücretleridir. Akaryakıt fiyatları hesaplandığında, bir ton fındığın nakliye bedeli bin liraya ulaşmıştır. Bu nedenle TMO, bir an önce alım merkezlerinin sayısını artırmalıdır. Zaten mağdur olan üretici ve tüccarın, fındığı TMO'ya götürmek için binlerce lira ücret ödemesinin önüne geçilmelidir. Sözümüz sözdür, gitmekte olan bu iktidar, bu yıl fındık fiyatını son kez açıklamıştır. Gelecek yılın fındık fiyatı, Millet İttifakı iktidarı tarafından belirlenecektir. Sadece taban fiyat tartışmasıyla, fındıktaki gerçek sorunlar görmezden gelinmeyecektir. Bizim iktidarımızda, fındık fiyatı açıklandığında yabancı şirketler değil, yerli üretici sevinecektir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol