birgün

29° AZ BULUTLU

SİYASET 08.05.2020 16:18

CHP: Uğraştınız, paramızı pul ettiniz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, liglerin 12 Haziran’da başlayacak olması yönündeki kararın alınış şekline tepki göstererek, “Türkiye Futbol Federasyonu devlet içinde ayrı bir devlet de bizim mi haberimiz yok? Yarın restoran, eğlence mekânları ve kafe sahipleri ‘kendi özgür iradeleriyle’ işe başlamak isterse ne diyeceksiniz?” diye sordu. Öztrak, TL'nin dolar karşısındaki değer kaybına da değindi ve Berat Albayrak'a yüklendi

CHP: Uğraştınız, paramızı pul ettiniz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin salgından çıkışta ikinci bir dalgaya neden olmamak için “sorumlu bir çıkış stratejisi” izlemek zorunda olduğunu söyledi.

Öztrak, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP’nin liglerin başlaması ve AVM'lerin açılması konusundaki eleştirilerini sıraladı.

‘Bilim Kurulu’nun çıkış stratejisini sektör bazında belirlemesi gerektiğini’ kaydeden Öztrak, şunları söyledi:

‘BAŞIBOZUKLUK VAR’

“Bunun için ‘bilimsel gerçeklere riayet’ ve ‘karar sürecinde şeffaflık’ gerekmektedir.

Biz, Bilim Kurulu’nun yeni uzmanlık ve yetkinliklerle takviye edilmesi gerektiğini söyledik. Bilim Kurulu, çıkış stratejisini sektör bazında belirlemelidir. Ancak son açıklamalara göre, bu konuda bir başıbozukluk var. Sağlık bakanı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 12 Haziran’da ligleri yeniden başlatmasında,Bakanlığının ya da Bilim Kurulu’nun herhangi bir öneri veya katkısının olmadığını ifade etti. Türkiye Futbol Federasyonu kendi özgür iradesiyle ligleri başlatma kararı alıyormuş.”

“Türkiye Futbol Federasyonu devlet içinde ayrı bir devlet de bizim mi haberimiz yok?” diyen Öztrak, “eğer ligleri başlatma kararını TFF alacaksa Bilim Kurulu’nun neden görev yaptığını” sordu. Öztrak sözlerine şöyle devam etti:

DİĞERLERİNE NE DİYECEKSİNİZ?

“Yarın restoran, eğlence mekânları ve kafe sahipleri ‘kendi özgür iradeleriyle’ işe başlamak isterse ne diyeceksiniz? Diğer bir garabet de Saray hükümetinin salgında çıkış stratejileri kapsamında, AVM’lerin 11 Mayıs tarihinde açılacağını açıklaması oldu. Bu kararın ardından çok sayıda bilim kurulu üyesi AVM’lerin çok erken açıldığını ifade ettiler. Sağlık Bakanı’nın ‘Bunları biz kapatmadık ki, biz açalım’ gibi muğlak ifadelerinden, kararın Bilim Kurulu’nun saray hükümetine yaptığı tavsiyeler arasında olmadığı ortaya çıktı.”

SERİK'TEKİ SKANDALA DA DEĞİNDİ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Serik Belediyesi'nde yaşanan 'rüşvet' olayına ilişkin de konuştu. Öztrak, "Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlarının huzurunda bir rüşvet skandalı patladı. Savcılar ve içişleri bakanlığı bu konuda devreye girecek mi? Yoksa bu skandalın da üstü örtülecek mi?” diye sordu.

Öztrak daha önce cevap alamadıkları soruları yeniden hatırlattı:

1- Bu yılın başından beri topladığınız, borç aldığınız, bastığınız toplam 537 milyar lira ve işsizlik sigortası fonu’ndaki 132 milyar lirayı nerelere kullandınız?

2- S-400 füzelerini ne zaman aktive edeceksiniz?

3- Katarlılara peşkeş çektiğiniz, sakarya tank palet fabrikası’na yapılacak dediğiniz 50 milyon dolarlık yatırım yapıldı mı, yapılmadı mı?

4- Nisan ayında Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri için bütçeden 2 milyar 720 milyon liralık garanti ödemesi yapılması gerekiyordu. Bu ödemeler yapıldı mı, yapılmadı mı?

BERAT ALBAYRAK'A YÜKLENDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, doların 7.20'ye yükselmesiyle ilgili olarak ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a şu sözlerle yüklendi:

"Başkanlık sistemi ekonomimizi uçuracak' diyorlardı. Uçan ekonomi değil ama dolar oldu. Erdoğan’ın damadını Hazine ve Maliye Bakanı yaptığı 10 Temmuz 2018’de 1 dolar, 4 lira 53 kuruştu. Dün itibariyle 7 lira 27 kuruşu gördük. Damat iş başına getirildiğinde, en büyük banknot olan 200 lira ile 44 dolar alabiliyorduk. Şimdi aynı banknot ancak 28 dolar ediyor. Maşallah iyi uğraştınız paramızı pul ettiniz. Yine damat iş başına geldiğinde asgari ücret 354 dolardı. şimdi 322 dolara düştü. Milletin hem geliri hem de parasının satın alma gücü dolar karşısında gün görmüş kar gibi eriyor. Ama dolar karşısında geliri erimeyen, aksine geliri katlanan imtiyazlı bir kesim var. Gelirleri döviz ile garanti edilmiş, araba geçsin geçmesin, uçak insin inmesin, hasta yatsın yatmasın, dolarları, avroları milletin kesesinden tıkır tıkır ödenen bir avuç havuz müteahhidi… Bir yanda, milletin geliri eriyor; Diğer yanda, bir avuç havuz müteahhidinin milletin hazinesinden alacağı katlanarak artıyor. Bu mübarek Ramazan ayında milletimize soruyoruz: Adalet bunun neresinde? Vicdan bunun neresinde? İnsaf bunun neresinde?"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız