Google Play Store
App Store

Karabük’te 17 yaşındaki Gabonlu öğrenci Dina’nın ölümünün üzerindeki sis perdesi aralanıyor. Dina’nın sokakta yalın ayak koştuktan sonra otomobiline bindiği Dursun A. dün 3. kez gözaltına alındı. Dursun A.’nın genç kızı kovaladığı anların görüntüsüne ulaşıldığı iddia ediliyor.

Cinayetten 3. kez gözaltında

Timur SOYKAN

Karabük’te, Filyos Çayı’nda 26 Mart 2023 günü öğle saatlerinde 17 yaşındaki Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın cesedi bulunmuştu. Arkadaşlarının ‘Dina’ dediği genç kız, 3 ay önce Gabon’dan Karabük’e gelmişti, Karabük Üniversitesi’nin Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiydi. 5 bin kilometre uzaktaki ailesinin tek çocuğuydu.

Dina’nın cesedinin bulunmasından bir gün sonra Karabük Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamada suda boğulma sonucu hayatını kaybettiği savunulmuştu. Darp ve cinsel saldırı bulgusu olmadığı anlatılmıştı. Gabon Büyükelçiliği’nin avukatı ise ön otopsi raporunda Dina’nın boğularak öldüğüne dair bir tespit olmadığını aktarmıştı.

Karabük Üniversitesi’ndeki 47 bin öğrencinin 12 bin 500’ü yabancı öğrencilerdi. Çoğunluğu Afrika’dan gelen öğrenciler, ‘Dina için Adalet’ sloganlarıyla eylem yapmıştı. Genç kızın cinayete kurban gittiğini savunuyorlardı. Ancak öğrencilerin önü polis barikatları ve TOMA’larla kesilmişti.

Soruşturma hakkında ise gizlilik kararı verilmişti.

Dina, 25 Mart akşamı, kendisinin de oturduğu apartmandaki arkadaşlarının evinde yemek yemiş, birlikte televizyon seyretmişlerdi. Saat 23.00 sıralarında şarj cihazını almak için evine gittiğini söyleyerek çıkmıştı. Ancak geri dönmemişti.

Güvenlik kamera kayıtlarından Dina’nın daha sonra yalın ayak sokakta koştuğu ve koyu renk bir otomobile bindiği tespit edilmişti.

Ayrıca Dina’nın annesine gönderdiği sesli mesajlar cinayet şüphelerini büyütmüştü. Annesine Karabük’ten ayrılıp Sakarya’da üniversiteye gitmek için yalvaran Dina şunları söylüyordu:

“Telefonu geri almama izin vermiyorlar çünkü ben bir zenciyim. Bunaldım artık anne. Artık sadece ağlıyorum… Karabük’te daha fazla kalmak istemiyorum… Bırak Sakarya’ya gideyim. Orada, Sakarya’da ırkçılık yok. Diyorlar ki Sakarya’da her şey sakinmiş daha güzelmiş… Her şey iyi güzel dediğimiz zaman bile, bizim için her şey kötülük dolu burada. Eğer beni burada ölü bulursan bunun sebebi Türklerdir.”

Polisin incelemesinde Dina’nın Gabon’daki ailesine göndermek için bir telefon satın aldığı ve bunu PTT’den göndermek istediği belirlendi. Ancak PTT’deki iki görevli telefonu farklı bir adrese gönderdi. Daha sonra telefon numarasını aldıkları genç kızı taciz ettiler. Telefonu geri vermek ve para karşılığında onu cinsel ilişkiye girmeye zorladılar. Ancak Dina bunu kabul etmedi ve tehditleri annesi ve arkadaşlarına anlattı.

Bu sırada polis Dina’nın yalın ayak koştuktan sonra bindiği koyu renk otomobilin sahibi Dursun A.’yı (56) gözaltına aldı. İddiaya göre; Dursun A. ifadesinde yolda ilerlerken Dina’nın önüne çıktığını anlattı. İddiaya göre ifadesinde arka sol kapıdan arabaya bindiğini söyledi ve şunları anlattı:

“Siyahi kızın eli yüzü kan içindeydi. ‘Düştün mü’ diye sordum. ‘Abla dövdü’ dedi. Hastaneye götürürken arabadan atlamak istedi. Bunu anlayıp durunca arabadan inip kaçtı. Karşı şeride geçti. Peşinden yavaşça gittim ama göremedim.”

Ancak Dursun A.’nın niye çok yakındaki özel hastane yerine daha uzak Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Dina’yı götürmek istediği bir soru işaretiydi. Ayrıca polise neden haber vermemişti? Tanıdığı bir polisi telefonla aradığını ama telefona yanıt vermediğini söyledi.

Yoldan geçen bir tanık ise Dina’nın araçtan inip koştuğunu görmüştü. Dina’nın indiği kapıdan bir adamın dışarı çıktığını anlatmıştı.

Soruşturmada 8 kişi gözaltına alındı. 5’i savcılıktan bırakıldı. Dursun A.’nın arasında olduğu 3 kişi ise Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı üzerine Dursun A. yine gözaltına alındı. Ancak cinayetle suçlanan adam ikinci kez tutuklanmaktan kurtuldu. Gerekçelerden biri bakmak zorunda olduğu yaşlı babasıydı.

Son olarak polis, çok önemli bir delil buldu. Başka bir güvenlik kamerası kaydında Dursun A.’nın Dina’nın peşinden koştuğu görüntülere ulaşıldığı iddia ediliyor. Bu kovalamacanın Dina’nın cesedinin bulunduğu yere çok yakın bir noktada olduğu iddiası var. Karabük Emniyeti dün Dursun A.’yı üçüncü kez gözaltına aldı ve adliyeye sevk etti.

Elbette Karabük polisi önemli bir başarı gösterdi.

Ancak akıllarda kamuoyu baskısı olmasa bu olay kapanır mıydı sorusu kalacak. Gerçeğin ortaya çıkması için Gabon Büyükelçiliği’nin avukatı Kerim Bahadır Şeker büyük emek harcadı. Ayrıca bölgedeki gazeteciler baskılara, gözaltılara karşın olayın peşini bırakmadı. Yerel BRTV kanalının Dina’yla ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi de çok önemliydi ve yerel medyanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Dursun A.’nın suçlu olup olmadığı yargılama sonucunda karara bağlanacak. Karabük’te Afrikalı öğrencileri tuzağa düşüren çetelerin olduğu iddiası araştırılacak mı? Göreceğiz.