birgün

5° KAPALI

Çinli şirket, Covid-19 aşısının ilk klinik denemelerinden olumlu sonuç aldı

Çin’de Pekin merkezli Sinovac Biotech Ltd'nin geliştirdiği koronavirüs aşısında umut veren sonuçlar elde edildi. Sinovac Biotech, "CoronaVac" adını verdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayı için yürüttüğü 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıkladı

SAĞLIK 16.06.2020 15:01
Çinli şirket, Covid-19 aşısının ilk klinik denemelerinden olumlu sonuç aldı
Abone Ol google-news

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında 439 bin 760 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 4 milyon 253 bin 403 oldu. Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech, "CoronaVac" adını verdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı adayı için yürüttüğü 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıkladı.

Clinicaltrial Sarena internet sitesinde yer alan habere göre, şirket, 18 ila 59 yaşlarındaki 743 sağlıklı gönüllünün katıldığı klinik deneylerin erken sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamada, aşı adayı güvenliğinin ve etkililiğinin test edildiği ilk iki aşama klinik deneylerde herhangi bir olumsuz yan etkiye rastlanmazken, aşının uygulanmasının ardından 14 gün içinde kanda virüse karşı antikorlarların geliştiğinin görüldüğü belirtildi.

Belirli bir antikorun gelişmesi ve kanda tespit edilebilir olmasını ifade eden "serokonversiyon" oranının deneklerde yüzde 90'ın üzerinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun aşının pozitif bağışıklık tepkisi yaratmada başarılı olduğunu ortaya koyduğu kaydedildi.

Sinovac Biotech Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Veydong Yin, "1. ve 2. aşama denemeler CoronaVac'ın güvenli olduğunu ve bağışıklık tepkisi uyandırabildiğini gösteriyor. Bu aşamayı olumlu sonuçlarla noktalamak Covid-19'la mücadelemizde önemli bir kilometre taşının daha geçildiği anlamına geliyor. Daha fazla kişiyi Covid-19'dan koruyacak daha fazla doz üretebilmek adına şimdiden imalat tesisi yatırımına başladık. Aşılar geliştirerek insanlığı hastalıklardan kurtarma misyonumuz doğrultusunda, diğer aşılarımızda olduğu gibi CoronaVac'ın da küresel çapta kullanılmasını hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Şirketin, 2. aşama klinik deneme raporunu Çin Ulusal Tıp Malzemeleri İdaresine sunmasının ardından 3. aşama klinik deneyler için protokol yapması bekleniyor.

İçeriğinde Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu'na (SARS) yol açan "SARS-Cov" koronavirüsünün zayıflatılmış bir versiyonunu içeren aşı adayının klinik denemelerine 14 Nisan'da onay verilmişti.

KLİNİK DENEYLER ÜÇ AŞAMADA YAPILIYOR

Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor.

İkinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

İNSAN DENEMELERİ NİSAN'DA BAŞLAMIŞTI

Sinovac Biotech, COVID-19’a karşı geliştirdikleri aşı adayının insanlar üzerinde Faz 1 klinik denemelerine başladığını nisan ayında duyurmuştu.

Çin merkezli bir biyofarmakoloji firması olan Sinovac’ın ürün portfolyosu; enterovirüs71, Hepatit A ve B, mevsimsel influenza, kuş gribi olarak bilinen H5N1 pandemik influenza, domuz gribi olarak bilinen H1N1, suçiçeği ve kabakulak gibi hastalıklara karşı aşıları kapsıyor. Firmanın sitesinde sağladığı bilgiye göre Sinovac, 2009 yılında domuz gribine karşı geliştirdiği aşıya onay alan ilk firma olmuştu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol