birgün

19° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 19.10.2016 16:00

Coup commission hearing marked by arguments over ‘Gezi’

Yesterday’s meeting of the parliamentary commission on coup investigation was marked by tense arguments over Gezi protests. CHP members left the meeting.

Coup commission hearing marked by arguments over ‘Gezi’

SEBAHAT KARAKOYUN

sebahatkarakoyun@birgun.net / @ssenyaprak

A hearing of the Parliamentary Commission on Coup Investigation was held yesterday (October 18) at the Grand National Assembly of Turkey. Taking the floor after former Interior Minister Efkan Ala, Ahmet Akgündüz from Islamic University of Rotterdam began his speech by saying ‘coup had actually been started off by Gezi.’

As CHP MP Sezgin Tanrıkulu reacted against these remarks of Akgündüz, the two began arguing. While the head of the commission Reşat Petek did not interfere at first, as the argument continued, he shouted at MP Tanrıkulu and said: “Know your place!” After this, CHP MP Tanrıkulu left the meeting room in protest.

Along with Tanrıkulu, other CHP MPs waiting outside the meeting room and HDP MP Mithat Sancar also did not attend the meeting to protest Petek and Akgündüz.

CHP MP Tanrıkulu commented on it by saying: “We could not have just watched an insane person to be allowed to just sound off like that.”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/darbe-komisyonu-karisti-sezgin-tanrikulu-toplantiyi-terk-etti-131984.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol