birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi, 'Danimarka'da bugün Kuran'a karşı saldırı içeren bir eyleme izin verildiğinin öğrenilmesi üzerine' Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

DÜNYA 27.01.2023 14:29
Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran yakma eylemine 'izin verilmesi nedeniyle' Danimarka'nın Ankara Büyükelçisini çağırdı.

Türkiye, Danimarka’ya, nefret suçu niteliğindeki provokatif eyleme izin verilmesini en güçlü şekilde kınadığını bildirdi. Danimarka'nın bu tutumunun kabul edilemez olduğu iletilirken, eyleme izin verilmemesinin beklendiği vurgulandı.

Daha önce İsveç'in Stockholm kentindeki Türkiye büyükelçiliği önünde Kuran yakan aşırı sağcı ve ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan'ın bugün Kopenhag'da Türk büyükelçiliği dışında, biri cami yakınında ve biri Rusya büyükelçiliği yakınında olmak üzere üç yerde Kuran yakmayı planladığı öğrenilmişti. Paludan, Ankara'nın İsveç'in NATO'ye girmesine onay verene dek her cuma Kuran yakma eylemine devam edeceğini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun