DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, cezaevindeki Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etmek üzere Edirne’ye gitti.

Kaynak: Haber Merkezi
DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, 7 yıldan uzun zamandır cezaevinde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 2019'da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçildikten sonra kayyum atanan ve cezaevine gönderilen Selçuk Mızraklı'yı ziyaret etti. 

Hatimoğulları ile Bakırhan, tutuklu siyasetçiler Demirtaş ve Mızraklı ile görüşmek üzere Edirne 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitti.

Mezopotamya Ajansı'nın (MA) aktardığına göre DEM Parti Eş Genel Başkanları dün de Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak’ı ziyaret ettiler.

ZİYARETİN ARDINDAN DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA YAPILDI

Görüşmenin ardından DEM Parti'den açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kandıra Cezaevinde rehin alınan yoldaşlarımız Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Nurhayat Altun ve Semra Güzel ile 4 Aralık Perşembe günü görüştük. Yoldaşlarımız, büyük bir güç ve umutla direnmeye devam ettiklerini ve tüm Türkiye halklarını selamladıklarını iletti.

Yaptığımız görüşmede, bölgede ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Siyasal, ekonomik ve toplumsal boyutları olan çoklu krizlerden geçtiğimiz bugünlerde, başta parti politikaları olmak üzere önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin değerli görüş ve önerilerini aldık.

Bugün de Edirne Cezaevinde haksız ve hukuksuz yere rehin tutulan yoldaşlarımız Selahattin Demirtaş ve Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret ettik. Babası Tahir Demirtaş’ı kaybeden Demirtaş’a partimiz, halkımız, bileşen partilerimiz, ittifak güçlerimiz, STK’lar ve tüm dost çevreler adına başsağlığı dileklerimizi ilettik. Selahattin yoldaşımız, babasının taziyesindeki sahiplenmeden ötürü herkese bir kez daha teşekkürlerini iletti.

Demirtaş ve Mızraklı ile her türlü baskı, kumpas davası ve kapatma davasıyla önü alınmak istenen toplumsal muhalefetin daha fazla güçlenmesi için istişarelerde bulunduk. Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin tarihsel ve siyasal sorunlarının çözümü için atılacak adımlar, cezaevlerinde süren açlık grevleri ve yerel seçimlerle ilgili izleyeceğimiz stratejiler ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Arkadaşlarımız önerileriyle partimize güçlü katkı sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar.

Her iki cezaevinde de ziyaret ettiğimiz yol arkadaşlarımızın morali, mücadele inancı ve kararlılığı yüksektir. Önümüzdeki süreçte ortak akılla parti politikalarının belirlenmesi için yoldaşlarımızla görüşmelerimiz devam edecektir. Tüm yoldaşlarımızın özgürlüğü için bütün gücümüzle mücadelemiz sürecek.”