CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan, iki Dışişleri Bakanlığı çalışanının 'mobbing ve ağır baskı' nedeniyle intihar ettiğine yönelik iddiaları Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a sordu.

Kaynak: Haber Merkezi
Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının intiharına yönelik iddialar Hakan Fidan'a soruldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Namık Tan, iki Dışişleri Bakanlığı çalışanının intihar ettiğine yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle 3 sorudan oluşan önergesi veren Tan, iki çalışanın uğradıkları baskılar ve mobbing yüzünden intihar edip etmediklerini sordu.

Medyascope'tan Senem Görür Yücel'in haberine göre Namık Tan'ın Hakan Fidan’a yönelttiği ilk soru şu oldu: 

“2024 yılının ilk ayında biri Afrika’da diğeri ise Latin Amerika’daki büyükelçiliklerimizde iki Dışişleri Bakanlığı personelinin kendi yaşamlarına son verdiği, bu yaşananların ardında da her iki şahsa yapılan ağır baskılar ve mobbing uygulamalarının etkili olduğu iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?” 

Konuya ilişkin idari soruşturmalar hakkında da bilgi talep eden Tan, “Bu iddialar doğru mudur? Doğru ise konu hakkında herhangi bir idari soruşturma işlemi başlatılmış mıdır? Doğru değilse bakanlığınızın iddia sahiplerine yönelik bir tasarrufu olacak mıdır?” diye sordu. 

Konuyla ilgili Medyascope’a konuşan Tan, daha önce de kişisel sorunları olan, hekim gözetiminde bulunan ve bu sebeple de bakanlıktan ayrılan meslektaşları olduğunu söyledi.