Düzce Valisi Cevdet Atay, depremin 9'uncu gününde hasarlı binalara, depremde yaralananların sağlık durumlarına ilişkin bilgiler verdi. 727 binanın 82'sinin yıkıldığını belirten Atay, 39 yaralının 38'inin taburcu olduğunu açıkladı. Atay, çadır alanlarında 7 bin 438 kişinin barındığını ifade etti.

Düzce Valisi Atay: 727 hasarlı binanın 82'si yıkıldı
Fotoğraf: AA

Düzce Valisi Cevdet Atay, 23 Kasım'da merkez üssü Gölyaka olan 5,9 büyüklüğündeki depremin 9'uncu gününde hasarlı binalara, kentteki konteynerlerin kuruluşlarına ve depremde yaralananların sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklama yapan Atay, 39 yaralının 38'inin taburcu olduğunu, 1'inin tedavisinin devam ettiğini belirtti. 290 konteynerin 169'unun kuruluşunun tamamlandığını belirten Atay, 727 acil, ağır, yıkık binadan 82'sinin yıkıldığı bilgisini paylaştı.

1 Aralık tarihi itibarıyla sahada aktif olarak toplam 2 bin 984 personel ve 780 aracın görev yaptığını vurgulayan Atay, kurulan çadır alanlarında ise şu an 7 bin 438 kişinin barındığını ifade etti.

eşyaları zarar gören ve konutları ağır hasarlı olarak tespit edilen vatandaşlara da bilgilendirme mesajlarının gönderildiğini dile getirerek, şu bilgileri paylaştı:

"Konternerlerden 169'unun kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Çilimli ilçesinde 42 (39 Yaşam Konteyneri, 3 Ofis ve Sosyal Donatı Konteyneri) konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 30 konteyner (26 Yaşam Konteyneri, 4 Ofis ve Sosyal Donatı Konteyneri) kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri başlatılmıştır. Merkez ve ilçelerde spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 388'dir. 7 ikram aracı, 6 mobil mutfakla aracı desteği ile 28 yemek dağıtım noktasında vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.

82 BİNA YIKILDI

01 Aralık 2022 tarihi itibarıyla tespit edilen 727 acil, ağır, yıkık binadan, 82'si yıkılmıştır. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ağır hasarlı camiler için 11 çadır talep edilmiş olup kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Şu ana kadar çatı hasarlarıyla ilgili gelen ihbarlarımıza hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Merkez ilçemizde 187, Cumayeri'nde 17, Gölyaka'da 23, Çilimli'de 25, Gümüşova'da 49 ihbar aldık. Yeni gelen başvurularla birlikte Merkez ilçede 8 çatının tamirine başlanmış olup diğer bütün ilçelerimizde çatıların tamiri tamamlanmıştır.

Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 17 bin 776 kişiye psikososyal destek hizmeti sunulmuştur. Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 270 personel ile sahada psikososyal destek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ardahan İl AFAD Müdürlüğünden 81 hayvan çadırı bölgeye sevk edilmiştir. AFAD koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile işbirliği içinde 4 hayvan çadırının kurulumu yapılmıştır. Gölyaka'da (1), Merkez'e bağlı Ağa Mahallesi'nde 3 hayvan çadırı kuruldu"

(AA)