Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz, takılan kilolarla altın, toplanan milyonlarca lira ile bilinen aşiret düğünlerini de vurdu. Van'ın Başkale ilçesinde bir araya gelen aşiret temsilcileri, düğünlerde 'kemer sıkmaya' gitti. Yeni kararlar açıklandı, kararlara uymayanların düğünlerine katılım olmayacağı bildirildi.

Kaynak: İHA
Ekonomik kriz aşiret düğünlerini de vurdu: Yeni kararlar açıklayıp, bazı adetleri kaldırdılar
Fotoğraf: İHA

Van'ın Başkale ilçesinde bir araya gelen aşiret temsilcileri, bundan sonra düğünlerde zarf usulüne geçerken, taziyeleri ise 3 günden 2 güne düşürdü.

Ekonomide her geçen gün artarak devam eden vahim tablo, milyonlarca lira toplanmasıyla sık sık gündeme gelen aşiret düğünlerini de vurdu.  Başkale'de bir araya gelen Ertuşi Aşireti, Botan Aşireti, Merzikan Aşireti ve muhtarlar, düğünlere ve taziyelere yeni düzenlemeler getirdi.

Burada aşiretler adına konuşan Ertuşi Aşireti lideri İskender Ertuş, "Bugünden itibaren Başkale ilçesi ve köylerinde düğünlerimizde açık mendil usulü kaldırılmıştır. Düğünlerde artık zarf olacak" dedi.

"GELİNLİK, KUAFÖR OLMAYACAK"

Düğünlerde artık gelinlik giyilmeyeceğini ve kuaföre de gidilmeyeceğini aktaran Ertuş, şunları söyledi:

"Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayacak olan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacaktır. Örf ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiselerle düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizler de düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız."

Aşiretler, taziyelere de düzenlemeler getirdi. Daha önce 3 gün yapılan taziyelerin 2 gün yapılması ve 'kara bayram' olarak adlandırılan adetlerin de kaldırılmasına karar verildi.