Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, suç örgütü lideri Sedat Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur'un geçtiğimiz yıl 18 Eylül'de tutuklanmasından 1 gün sonra Peker'in avukatı Ersan Barkın'ın attığı tweetler nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün suç duyurusunda bulunduğunu ve 7 yıla kadar hapsedilmesini istediğini yazdı. Pehlivan'ın kaleme aldığı yazısına göre, avukat Barkın dosyaya dahil edilmek istenmiş.

Emniyet, Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın hakkında suç duyurusunda bulunmuş

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın'ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle, Emre Olur tutuklandıktan bir gün sonra Peker'in dava dosyasına dahil edilmek istendiğini yazdı.

Pehlivan, "Peker cenderesi büyüyor" başlıklı yazısında, Emniyet Genel Müdürlüğü'nun avukat Barkın hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu ve yedi yıla kadar hapsedilmesini istediğini kaydetti.

Pehlivan, yazısında şunları kaydetti:

"Meğer avukat Barkın da “Sedat Peker Suç Örgütü” dosyasına dahil edilmek istenmiş. Tam da Emre Olur tutuklandıktan bir gün sonra... Yeni öğreniyorum ki Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dört sayfalık bir suç duyurusunda bulundu. Emniyet, avukat Ersan Barkın’ın attığı altı tweet’ten dolayı yedi yıla kadar hapsedilmesini istedi.

Peki, neydi o tweetler?

Avukat Barkın müvekkili Peker ile yaptığı görüşmenin detaylarını aktarıyordu. Peker, gözaltına alınan Emre Olur hakkında çıkan ve kendisini de ilgilendiren iddialara yanıt veriyordu.

Emniyet işte bu açıklamada dört ayrı suç buldu:

- Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs

- Suçu ve suçluyu övme

- Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme

- Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama...

Garip olan bir diğer nokta şu ki Emniyet kendisinin atmadığı tweet’lerden bile Ersan Barkın’ı sorumlu tutuyordu:

“Avukat Ersan Barkın’ın atmış olduğu tweet’lerin altında yapılan paylaşımlar incelendiğinde, örgüt lideri olmaktan hüküm giymiş Sedat Peker’i kahraman ilan etme seviyesine gelen paylaşımlar olduğu değerlendirildi.”

Ersan Barkın bu suçlamalara karşı dokuz sayfalık savunma verdi. Savunması şu satırlarla bitiyordu:

“Mesleki faaliyeti bir yana bırakın, Türk milletini yüceltmeyi şiar etmiş bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak, hiçbir hal ve davranışımı ‘milleti aşağılama’ olarak değerlendirme haddine sahip kimse bulunmadığı için, atılı suçlamaya dair savunma yapmayı, kendime, eğitimimi, ödedikleri vergilerle yapılan devlet okullarında ücretsiz olarak almamı sağlayan yurttaşlara, aileme hakaret sayarım.”

Bilmeyenler olabilir: Ersan Barkın, suikast davasında da Necip Hablemitoğlu ailesinin avukatı. O yürek yakan dosyanın bugün gelişme göstermesinde de pay sahibi. Acaba onu kriminalleştirmeye çalışanların başka bir derdi daha olabilir mi?"

EMRE OLUR'UN TUTUKLANMASI

Arnavutluk'ta yakalanarak 18 Eylül 2023'te Türkiye'ye iade edilen suç örgütü firarisi Sedat Peker'in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur, önce İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanmış ve 38 sayfalık ifade vermişti.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edilen Olur, burada soruşturma savcısı Alim Yaşar'a 2,5 sayfalık ifade vermişti. Savcı Yaşar, Emre Olur'u ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk etmişti. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, Emre Olur'u "Suç işlemek amacıyla örgüte üye olma" iddiasıyla tutuklanmıştı.