AKP’nin en temel alanlarda yarattığı tahribat, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun istatistikleri ile gün yüzüne çıktı. Rekor başvurunu alındığı 2023 yılında yurttaş en çok istihdam politikası, adalet ve eğitimden şikâyet etti.

En çok şikâyet istihdam ve adalet
Yurttaşlar adalet taleplerini meydanlarda haykırdı. (Fotoğraf: BirGün)

Mustafa BİLDİRCİN

BirGün, TBMM'ye sunulan Kamu Denetçiliği Kurumu 2023 Yıllık Raporu’na ulaştı. Raporda yer alan veriler, AKP’nin en temel alanlarda yarattığı tahribata ayna tuttu. Adalet Bakanlığı, belediyeler ve Milli Eğitim Bakanlığı, yurttaşın en çok şikayet ettiği kurumlar oldu. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun başvuru istatistikleri, Türkiye’de en temel alanlarda yaşanan sorunların ulaştığı noktayı gözler önüne serdi. İstatistiklere göre, adaletten eğitime, sağlıktan istihdam politikasına kadar Türkiye'deki en temel alanlardaki sorunlar kangren halini aldı.

BİNLERCE ŞİKÂYET

1 Ocak-31 Aralık 2023 döneminde Kamu Denetçiliği Kurumu’na toplam 19 bin 317 başvuru yapıldı. Kuruma Ocak 2013-Aralık 2023 döneminde yapılan başvuru sayısı toplamı ise 226 bin 728’e ulaştı. Kamu personel rejiminin, en çok şikâyet başvurusu alınan alan olması dikkati çekti. Adalet, milli savunma, güvenlik, çalışma ve sosyal güvenlik ile eğitim alanına yönelik şikâyetler de yurttaşın en çok şikâyet ettiği alanlar arasında sıralandı.

Şikâyet başvurularının konularına göre dağılımı, AKP iktidarında Türkiye'de en temel alanlarda yaşanan sorunların giderek arttığını bir kez daha gözler önüne serdi. Kamu personel rejimine yönelik alınan şikâyet sayısının toplam şikâyet sayısının yüzde 25,8’ini oluşturdu. Kamu personel rejimine yönelik kuruma yapılan şikâyetlerin sayısının ise 4 bin 995 olduğu bildirildi.

TEMEL ALANLARDA SORUN

Kamu personel rejiminin ardından en çok şikayete konu olan alanlar ve şikayet sayıları ise şöyle sıralandı:

Adalet, milli güvenlik ve savunma: 3 bin 398

Çalışma ve sosyal güvenlik: 2 bin 573

Belediyelerce yürütülen hizmetler: Bin 696 başvuru

Eğitim-öğretim, gençlik ve spor: Bin 455

Ekonomi, maliye ve vergi: Bin 12

Hemen her yıl olduğu gibi 2023 yılında da Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı en fazla şikâyet edilen idareler arasında ilk beşe girdi. Adalet Bakanlığı, 2 bin 277 şikâyet başvurusuna muhatap olması itibarıyla en çok şikâyet edilen idare olurken ikinci sırada 2 bin 132 ile belediyeler geldi. 2023'te bin 897 şikâyete konu olan Milli Eğitim Bakanlığı üçüncü, bin 152 kez  şikâyet  edilen Sağlık Bakanlığı ise beşinci sırada yer aldı.

Şikâyet sayısı itibarıyla listenin üst sırasında yer alan bazı bakanlıkların şikâyet sayıları şöyle kaydedildi:

Adalet Bakanlığı: 2 bin 277

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Bin 637

Milli Eğitim Bakanlığı: Bin 897

Sağlık Bakanlığı: Bin 152

İçişleri Bakanlığı: 352

SAYGINLIK KAYBEDİLDİ

KDK’nin verilerinin iktidarın hemen her alanda eksiklikleri olduğunu gözler önüne serdiğini beliren CHP Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, BirGün’e değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin, AKP iktidarının elinde her yanıyla dökülür duruma geldiğini söyleyen Yazgan, şunları kaydetti:

“Liyakatsiz atamalar, eş ve dost yönetimleri, ayyuka çıkmış usulsüzlükler, bunların karşısında yetkisini kullanamayan yetkililer, Türkiye'yi uluslararası saygınlığını yitirmiş bir ülke konumuna düşürdü. Liyakate, hakka, hukuka dayanmayan işlemler, 7'den 70'e herkesi adalet bekler noktaya getirdi.  2023'ün son aylarında başlayan Can Atalay krizi, adaletin geldiği noktayı gösteriyordu. Kuruma en çok başvuru yapılan alanların başında adaletin gelmesi ise adaletin kırıntısının kalmadığının da başka bir göstergesi oldu. İktidarı, partizanlığı bırakmaya, rasyonel olmaya ve hukuka uymaya davet ediyoruz. Bir ülke böyle yönetilmez.”