Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Etimesgut'ta oyların yüzde 56,62'sini alarak Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Erdal Beşikçioğlu, görevi Belediye BaşkanVekili Cemal Satılmış'tan devraldı. Beşikçioğlu, bundan sonra belediyede protokol kapılarının olmayacağını ve bazı projelerini duyurdu.

Erdal Beşikçioğlu resmen göreve başladı
Fotoğraf: AA

Ankara'da 31 Mart yerel seçimlerinde kazanan CHP'nin Etimesgut adayı Erdal Beşikçioğlu, resmen göreve başladı.

Belediyede düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Beşikçioğlu, belediye başkanı olduğu için duyduğu gururu ifade ederek, "Yurttaşlarımız, vatandaşlarımız böyle onurlu bir görevi layık gördü. Umarım biz de bu masanın, makamın olgunluğunu layığıyla yerine getirir, ayrıştırmadan, ayırmadan, birlik olarak belediyemizi layığıyla idare etmeye çalışırız" dedi.

Yaklaşık 90 gündür ilçenin sokak ve caddelerinde yurttaşlara kendisini anlattığını belirten Beşikçioğlu, seçim çalışmalarında doğru hareket etmesi sonucu vyurttaşların kendisini belediye başkanlığıyla onurlandırdığını söyledi.

Etimesgut'ta yaşayan yurttaşlara teşekkür eden Beşikçioğlu, "Bundan böyle bilsinler ki onlar için endişe eden, onlar için sevinen, onlarla beraber mutlu olan bir başkanları var. Bundan sonra da kol kola beraber daha güzel yarınlara ulaşmak için yürüyeceğiz. Umarım hepimize hayrolur." ifadelerini kullandı.

ESKİ MHP'Lİ BAŞKAN TÖRENE KATILMADI 

Belediye başkanvekili Cemal Satılmış ise Beşikçioğlu'nun Etimesgut'a güzel hizmetler yapması temennisinde bulunarak kendisini tebrik edip başarı diledi. Eski MHP Belediye Başkanı Demirel devir törenine katılmadı.

Konuşmaların ardından Satılmış, Beşikçioğlu'na başkanlık mührünü verdi ve çiçek takdim etti.

Daha sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş ve Etimesgut Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu, parti otobüsünden belediye önünde kendilerini bekleyen yurttaşlara hitap etti.

MANSUR YAVAŞ'DA KATILDI

Yavaş, seçimlerde verdikleri destekten dolayı yurttaşlara teşekkür ederek, "Ankara halkının güvenini bu kadar yüksek bir oy oranıyla almak, gerçekten benim, ailemin, destek veren herkesin en büyük gururu olacak" dedi.

Ankara'da önceki dönem 3 ilçe belediyesinin CHP'de olduğunu, bu dönem sayının 16'ya yükseldiğini aktaran Yavaş, "Çünkü Ankara halkı 5 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin canlı yayınlanan oturumlarını gördüler. Ben orada elimden tutmayan belediye başkanlarını seçimde gidip ilçeye şikayet edeceğimi söylemiştim. Gerçekten oralarda etkili oldu. İnşallah hep beraber şimdi el ele vererek Ankara'ya çok daha güzel hizmetler yapacağız. Halk da bizden bunu bekliyor" diye konuştu.

Kimseyi ayırmayacaklarını belirten Yavaş, "Başka partiden seçilen 8 ve bir bağımsız belediye başkanına yarın ilk belediye meclisi toplantımızda çağrımızı tekrar edeceğiz. 'Gelin, el ele tutalım. Vatandaşın tercihine saygımız sonsuz.' diyeceğiz ve eğer eski tutumlarını bırakır, onlar da elimizi tutar, 'Birlikte Ankara'ya hizmet edelim.' derlerse elbette bizler çok mutlu olacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'de olmayan belediyelerde de oy farklarının çok yakın olduğunu aktaran Yavaş, bu ilçelerde de belediye başkanlarıyla birlikte çalışmak istediklerini dile getirdi.

Yavaş, Etimesgut Belediyesinin bütün personelinin Erdal Beşikçioğlu'nun mesai arkadaşı olacağından emin olduğunu ifade ederek, işini yapan, alın teriyle çalışan tüm personelin müsterih olmasını istedi.

İNSANA FAYDALI PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK

Önceki dönem Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Yavaş, "Halkın seçimi bu yönde olmuştur. Bize düşen, bundan sonra mahcup olmadan 'İyi ki Erdal Başkan seçilmiş.' dedirtecek şekilde çalışmaktır ve bunu da Erdal Başkanımın ve diğer belediye başkanlarımızın başaracağından hiç şüphemiz yok" diye konuştu.

Yavaş şunları kaydetti:

"Buradan verilecek mesaj şudur, sürekli televizyonlarda konuşulan ve benim de iddia ettiğim gerçek belediyeciliğin ne olduğunu Ankara halkı gayet iyi anlatmış, bunu görmeyenlere, inkar edenlere de gereken uyarıyı yapmıştır. Dolayısıyla biz aynı şekilde içinde insan olmayan hiçbir projeye imza atmadan, sizlerin parasını çarçur etmeden insana faydalı projelerimizi hayata geçirip mutlu olmanız için çalışacağız."

PROTOKOL KAPILARI OLMAYACAK

Törenin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Beşikçioğlu, seçim çalışmalarında yurttaşların kendisine Vali filmi gibi bir yönetim istediklerini belirten Beşikçioğlu, belediyede bundan sonra protokol kapılarının olmayacağını belirtti. 

Beşikçioğlu, Etimesgut'ta sosyal ve kültürel etkinlikleri başlatacaklarını vurgulayaraka bazı projelerini şu sözlerle duyurdu:

"Eğitim seviyesi yüksek bir nüfus olmasına rağmen sosyal ve kültürel etkinlikler sınırlı. Etimesgut'ta oturanlar, etkinlikler için merkeze gitmek zorunda. Biz Etimesgut'ta sosyal ve kültürel etkinlikleri başlatacağız, vatandaşlarımız merkeze gitmek zorunda kalmayacak.

Etimesgut'ta 3 tane üniversite var, ayrıca diğer üniversiteler de komşu ilçelerde ama Etimesgut'ta 1 tane bile öğrenci yurdumuz yok. Öğrenci yurdu açacağız.

Eryaman Metrosu ile Çayyolu Metrosu'nu bağlayacak raylı sistem projesini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağız."