AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı'na katılan Yeniden Refah Partisi’nin merkez binasında Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Erdoğan, parti binasından ayrıldı. Erdoğan'ın ziyaretinin ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan Erbakan, seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında ancak kendi logo ve adayları ile gireceklerini bildirdi. Erbakan, AKP listelerinden seçime girecek adayları olmadığını söyledi.

Erdoğan ile görüşen Fatih Erbakan: Seçime kendi logomuz ve adaylarımızla gireceğiz
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi’nde Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı'nı desteklemeyeceğini açıklayan ancak birkaç gün içinde kararını değiştiren Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı'na katılmıştı. Seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacağını açıklayan Fatih Erbakan da partisinin Cumhur İttifakı'na katılmasının ardından cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini bildirmişti.

Erdoğan ile Erbakan gelişmenin ardından bugün ilk Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

erdogan-dan-yeniden-refah-a-ziyaret-fatih-erbakan-ile-gorusuyor-1143746-1.

Erbakan, Erdoğan'ı kapıda karşıladı. Erdoğan’a, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve AKP Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da eşlik etti.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Erdoğan, parti binasından ayrıldı.

"SEÇİME KENDİ LOGOMUZ İLE GİRECEĞİZ"

Erdoğan'ın parti genel merkezinden ayrılmasının ardından bir basın açıklaması düzenleyen Fatih Erbakan, 14 Mayıs seçimlerine Cumhur İttifakı altında kendi logo ve adaylarıyla gireceklerini açıkladı. AKP ile imzaladıkları mutabakat metninin takipçisi olacaklarını kaydeden Erbakan, "Prensiplerimizden taviz vermeyeceğiz" diye konuştu. Erbakan ayrıca, seçime AKP listelerinden girecek bir adayları olmadığını söyledi.

Erbakan, şu ifadeleri kullandı:

"Tüm seçim bölgelerinde kendi adaylarımızla ve kendi logomuzla gireceğiz. Ancak Cumhur İttifakı çatısı altında olacak. Altılı kaosa ülkemizi teslim etmemek adına milli ve kararlı bir adım attık. Ancak bununla birlikte prensiplerimizden de taviz vermeyeceğiz. Dün hangi doğru ve yanlışları dile getirdiysek bundan sonra da aynısını ifade edeceğiz. Yanlışların düzelmesi için devam edeceğiz. Dün yanlış dediğimize bugün doğru demek gibi bir duruş söz konusu olamaz.

"AK PARTİ LİSTELERİNDEN SEÇİME GİRECEK ADAYIMIZ YOK"

Sayın Cumhurbaşkanımız, kuracağı hükümetle prensiplerimiz doğrultusunda hayırlı hizmetleri hayata geçirecektir. Biz de Milli Görüş Meclis'e sloganıyla başlattığımız çalışmayla seçimden sonra TBMM'de en güçlü bir şekilde temsil edilerek, milli yapıcı muhalefetle hayata geçmesinin takipçisi olacağız. Mutabakat metninin de takipçisi olacağız. AK Parti listelerinden seçime girecek adayımız yok. Bizim hükümette yer almak gibi bir talebimiz olmadı. Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı gibi bir talebimiz de olmadı. İttifak kararımızın hayırlı olmasını diliyorum."