Gericilerin Feshane'deki sergiye yönelik tepkileri sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısında konuşan Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, “Seçilen tarih Kurban bayramı, seçilen mekan Eyüpsultan, seçilen içerik ise patolojik bir vaka olan LGBT, camiye saygısızlık ve dini değerlere ironi. Bu şehir bize tarihin emanetidir. Kalkıp bu şehrin en önemli manevi merkezlerinde kamu eliyle LGBT propagandası yapamazsın” dedi.

Kaynak: iHA
Esenler Belediye Başkanı'ndan Feshane'deki sergiye tehdit: Bu sular derin sulardır
FOTOĞRAF: İHA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi temmuz ayı toplantılarının ilk birleşimi Saraçhane binasındaki meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul tarafından başlatılan oturuma meclis üyeleri ve belediye başkanları katıldı.

AKP'Lİ GÖKSU'DAN TEHDİT
Feshane’de açılan sergiyi eleştiren Göksu, “Seçilen tarih Kurban Bayramı, seçilen mekan Eyüpsultan, seçilen içerik ise patolojik bir vaka olan LGBT, camiye saygısızlık ve dini değerlere ironi. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bu toplumu cinsiyetsizleştirmekten ne anlıyorsunuz? Ne zevk alıyorsunuz? Bu toplumun kültürel değerlerine, bu toplumun manevi dinamiklerine savaş açmaktan ne anlıyorsunuz? Bu şehir İstanbul, bu şehir kadim kültürü temsil eder, bu şehir medeniyeti temsil eder. Bu şehir bize tarihin emanetidir. Kalkıp bu şehrin en önemli manevi merkezlerinde LGBT propagandası yapamazsınız. Kamu eliyle LGBT propagandası yapamazsın. Buradan sesleniyorum Feshane’de yapmış olduğunuz bu patolojik sergiyi bir an önce kaldırın. Size soruyorum, Hamidiye suyun adını neden kaldırmaya kalktınız? Tepki gelince sonra 3 harfli farklı bir markaya geçtiniz. Ben size söylüyorum? Gidin başka sularla oynayın, başka sularda oynayın. Siz farkında değilsiniz ama bu sular derin sulardır” şeklinde konuştu.

AKP'Lİ TÜRKYILMAZ DA HEDEF ALDI

Oturumda konuşan AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da, “Feshane; İstanbul’un kutsal kabul edilen bölgelerinden birinde, Eyüpsultan’da. Eyüpsultan Türbesi ve Camii'nin çok yakınında bir etkinlik merkezi olarak uzun yıllar kullanılmış, İstanbulluların uğrak merkezi olma hüviyetinde bir mekandır. Bu mekanın restorasyonun tamamlanması İstanbul adına sevindiricidir. Mekanın ve bulunduğu muhitin manevi iklimi 2019 yılında İBB Başkanı tarafından ikrar edilmiş, restorasyon sonrası bölgenin manevi kimliğine uygun etkinliklerin gerçekleştirileceği ve hatta bu mekanın tasavvuf müzesi olarak işlev göreceği beyan ve taahhüt edilmiştir. Hal böyleyken, restorasyon sonrası mekanda gerçekleştirilen ‘Ortadan Başlamak’ isimli sergi, adı gibi toplumsal fay hatlarını ortadan ayırmaya namzet, siyasal mesajlar içeren bir araç ve ahlaki açıdan ortalama bir Türk insanını ve ailesini rahatsız edecek eserlerin sergilendiği bir organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Kültür ve sanatın kişisel politik dünya görüşleri ufkunda bir istikamet belirleme vasıtası, toplumsal mühendisliğin bir aracı olarak kullanılması, bir grubun, bir zümrenin elitist sanat algısının kültürel bir hegemonya ve meydan okuma imkanı olarak kullanılmasını, daha doğrusu istismar edilmesini reddediyoruz” şeklinde konuştu.