birgün

13° SİSLİ

DÜNYA 17.08.2020 14:58

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa: İsrail, 'Arap devletleri yanımda' diye düşünecek

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ile İsrail ile yaptığı anlaşmaya ilişkin, “Aldığımız bilgilere göre; ABD'nin baskıları nedeniyle, başka Arap ülkeleri de böyle planlar, anlaşmalar yapabilir” dedi. “Mustafa, İsrail artık şöyle düşünecek; Arap ve Filistin topraklarından çekilmeme gerek yok; çünkü Arap devletlerinden yanımda olanlar da var” ifadelerini kullandı.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa: İsrail, 'Arap devletleri yanımda' diye düşünecek

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ile İsrail’in yaptığı anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Mustafa, BAE'nın İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşmasına ilişkin DHA'ya yaptığı açıklamada, anlaşmanın çok riskli bir gelişme olduğunu belirtti. Bunu bir ihanet olarak gördüklerini söyleyen Büyükelçi, “Karşılıksız yapılan anlaşmadır. Ticaret, ekonomi ve güvenlik konularını içeren yanlış bir adım ve ihanet olarak görüyoruz. Filistinliler olarak bu adıma kızgınız, ayrıca bu adımı yadırgıyoruz. Arap Emirlikleri'nin halkı da bunu kabul etmez” dedi.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM GÖRÜŞÜNÜ ZAYIFLATACAK’

Yapılan anlaşmanın neler getireceğine de değinen Mustafa, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim için Filistinliler olarak bir şey değişmeyecektir, biz ilkelerimize bağlı duruşumuza devam edeceğiz. Biz mücadelemize devam edeceğiz. Şüphesiz bu Arap duruşunu ve İslam duruşunu zayıflatacaktır. Uluslararası toplumun iki devletli çözüm görüşünü de zayıflatacaktır. İsrail artık şöyle düşünecek; Arap ve Filistin topraklarından çekilmeme gerek yok; çünkü Arap devletlerinden yanımda olanlar da var. Böyle bir riski var bu anlaşmanın.”

“BAE'DEN GERİ ADIM ATMALARINI İSTEDİK”

Büyükelçi Mustafa, Filistin’in BAE’den anlaşmadan çekilmesi istediğini kaydederek sözlerine şöyle devam etti:

“Siyasi anlamda Arap Emirlikleri'ndeki büyükelçimizi Filistin'e çağırdık. Kendisi şu an Filistin'de, bu da siyasi anlamda çok önemli bir adım. Yine halkımızın da tepkisini ortaya koymak için çarşamba günü bütün Filistin kesimlerinin katılımıyla gösteri yürüyüşü olacaktır. Çarşamba akşamı Filistin Devleti ve bütün partilerin kararlar alacağı önemli bir toplantı gerçekleştirilecek. Bu toplantılardan çıkacak kararlara hazırlık olarak Başkanımız Mahmut Abbas ve dışişleri bakanımız dünya liderleri ve dışişleri bakanları ile görüşmeler yaparak bu konuları müzakere ediyorlar.”

'BAŞKA ARAP ÜLKELERİ DE BÖYLE PLANLAR YAPABİLİR'

Büyükelçi Mustafa, başka Arap ülkelerinin de böyle anlaşmalar yapabileceğini de vurguladı. Mustafa şöyle konuştu:

“Türkiye'nin tepkisi tamamen yanlışa karşı gelecek düzeydeydi. Tepkilerini açıkça ortaya koydular. Biz Türkiye'den alışık olduğumuz bir duruş gördük. Türkiye cesaretli şekilde mazlumların yanında olduğunu hep dile getirmiştir. Önümüzdeki iki gün içerisinde Filistin ile Türkiye arasında en üst düzey yetkililerin telefon görüşmesi olacaktır ki uluslararası düzeyde koordineli bir şekilde bu hain plana karşı hareket edilsin. Biz Türkiye ile birlikte bu kötüye gidişi durdurmak için var gücümüz ile çalışacağız. Aldığımız bilgilere göre; ABD'nin baskıları nedeniyle, başka Arap ülkeleri de böyle planlar, böyle anlaşmalar yapabilir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız