birgün

27° AÇIK

Fransa'da Sosyalist Partisi, milletvekili seçimi için resmi olarak sol ittifaka katıldı

Fransa'da Sosyalist Partisi, düzenlenecek milletvekili genel seçimi için sol ittifaka resmi olarak katıldı. Sosyalist Partisi Ulusal Konseyi'nde gece yapılan oylamada, PS'nin ittifaka katılması 101 "hayır" oyuna karşı 167 "evet" oyuyla onaylandı. 24 konsey üyesi çekimser oy kullandı.

AVRUPA 06.05.2022 13:34
Fransa'da Sosyalist Partisi, milletvekili seçimi için resmi olarak sol ittifaka katıldı
Abone Ol google-news

Fotoğraf: Sosyalist Parti'nin Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo olmuştu.


Fransa'da 12 ve 19 Haziran tarihlerinde düzenlenecek milletvekili genel seçimi için "Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği" (Nupes) ittifakına, Sosyalist Partisi (PS) de resmi olarak katıldı.

Sol cephesindeki Nupes ittifakı için Fransa Boyun Eğmeyen Partisi (LFİ) ile bu hafta prensipte anlaşan PS'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, PS Ulusal Konseyi'nden çıkan kararla partinin ittifaka resmi olarak katıldığı duyuruldu.

PS Ulusal Konseyi'nde gece yapılan oylamada, PS'nin ittifaka katılması 101 "hayır" oyuna karşı 167 "evet" oyuyla onaylandı. 24 konsey üyesi çekimser oy kullandı.

PS'nin Nupes ittifakına katılmasına karşı olan eski Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande'nin yanı sıra Hollande döneminde başbakanlık görevi yürütmüş olan Bernard Cazeneuve de bulunuyor. Cazeneuve bu nedenle dün partiden ayrıldığını duyurdu.

Öte yandan, Nupes ittifakına katılması için LFİ'nin görüştüğü bir diğer parti olan Yeni Antikapitalist Parti (NPA), Twitter'dan yaptığı açıklamada, Nupes ittifakına katılmayacağını belirterek bu kararın ana sebeplerden biri olarak da PS'nin bu ittifakta yer almasını gösterdi.

Sol cephesinde Nupes ittifakı için LFİ, önce Yeşiller Partisi (EEVL) ardından bu hafta Komünist Partisi (PCF) ile anlaşmıştı.

​​Nupes ittifakı, Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilinin belirleneceği seçimde, her seçim bölgesinde tek bir aday çıkarmayı hedefliyor. Buna göre seçime Yeşillerden 100, PS'den 70, PCF'den 50 kişi milletvekili adayı olabilecek.

En fazla aday sunacak olan LFİ'nin ise yaklaşık 350 milletvekili adayı sunması bekleniyor.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol