birgün

16° AÇIK

FSM Köprüsü beşli çete üyesine emanet: Karayolları’nın 508 milyon TL’lik ihalesi Makyol’a verildi

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, FSM Köprüsü’nün askı halatlarının değişim işi tam 508 milyon TL’ye beşli çete üyesi Makyol’un da içerisinde yer aldığı iş ortaklığına verildi. Makyol, geçtiğimiz günlerde bakımını bir yıl önce tam 58 milyon TL’ye yaptığı ve pistinde çatlak oluşan Trabzon Havalimanı’yla gündeme gelmişti

GÜNCEL 25.08.2021 17:06
FSM Köprüsü beşli çete üyesine emanet: Karayolları’nın 508 milyon TL’lik ihalesi Makyol’a verildi
Abone Ol google-news

İSMAİL ARI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’nün askı halatlarının değişim işi ihalesi milyonlarca liraya beşli çete üyesi Makyol’a verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü 6 Temmuz tarihinde “FSM Köprüsü Askı Halatlarının Değiştirilmesi ve Boğaz Köprülerinin Eksik Kalan İşlerinin Tamamlanması Yapım İşi” adı altında bir ihale düzenledi.

İhale tam 508 milyon 312 bin TL’ye Japonya merkezli IHI Infrastructure Systems şirketi ile beşli çete üyesi Makyol İnşaat Şirketi’nin oluşturduğu iş ortaklığına verildi. İş ortaklığı ile Karayolları arasında imzalanan sözleşmede ise milyonlarca liralık işin 900 gün süreceği belirtildi. Öte yandan Adnan Çebi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Makyol’un adı ve “17/25 Aralık tapeleri”nde de geçiyordu.

PAZARLIK USULÜYLE VERİLDİ

Milyonlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı.

TRABZON HAVALİMANI PİSTİNİ DE AYNI ŞİRKET ONARMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde bakımı için bir yıl önce 58 milyon TL harcanan Trabzon Havalimanı pistinde çatlak oluşması nedeniyle uçuşların durdurulması gündem olmuştu. Pisti milyonlarca liraya onaran şirketin yandaş Makyol Şirketi olduğu ortaya çıkmıştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) pist onarım işi için pazarlık usulü (21/B) ile açtığı ihaleyi 29 Nisan 2020 tarihinde Makyol İnşaat aldı. DHMİ, bu kapsamda pist bakımı ve aydınlatma işleri için Makyol İnşaat’la 58 milyon 58 bin 661 TL’lik sözleşme imzaladı.

Son 10 yılda 24 kez vergiden muaf tutulan Makyol, son beş yılda da Cengiz, Limak, Kolin ve Kalyon’la birlikte kamu ihalelerinin yüzde 24’ünü alan şirketlerden biri oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun