birgün

16° AÇIK

GÜNCEL 14.04.2021 12:10

Gerici öğretmene ilişkin haberlere erişim engeli!

Bursa'da gerici öğretmen Yasin Kuruçay’ın öğrencileri yıllarca maruz bıraktığı baskının ortaya çıkmasının ardından, Kuruçay hakkında yapılan haberlere erişim engeli getirildi.

Gerici öğretmene ilişkin haberlere erişim engeli!

Haber Merkezi

BirGün’ün Bursa’da Bursa Atatürk Anadolu Lisesi’nde çalıştığı dönemde öğrencilerini yıllarca cinsiyetçi ve ayrımcı ifadelerle baskıya maruz bırakan rehberlik öğretmeni Yasin Kuruçay ile ilgili haberleri erişime engellendi.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini “Hayırlı olsun, daha yapacak çok iş var” diyerek kutlayan Kuruçay hakkındaki haberler kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Bursa 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 13 Nisan tarihli kararıyla engellendi. Erişim engeli kararını İfade Özgürlüğü Derneği internet sitesinden duyurdu.

Kuruçay’ın yüzlerce öğrenciyi yıllarca maruz bıraktığı baskı ortaya çıkmıştı. Öğrenciler, zorla dini dersleri seçmeye yönlendirmesinden ahlaksız suçlamalarına kadar Kuruçay’ın pek çok baskısına maruz bırakıldıklarını söylemişti.

Öğrencilerden S.G., şu ifadeleri kullanmıştı: “En yakın arkadaşımızın babası ‘Seni okuldan alırım’ diyordu. Annem beni her gün okuldan almaya geliyordu. Bize yaptıklarını artık diğer öğrencilere de yapmasını istemiyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol