Akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesine ilişkin dava kapsamında yargılanan Nuri Gökhan Bozkır’ın firar etmesinin ardından yapılan ilk duruşmada Hablemitoğlu ailesinin avukatı reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, avukatın talebini reddetti.

Kaynak: İHA
Hablemitoğlu davasında reddi hakim talebine ret

Akademisyen Necip Hablemitoğlu davasında yargılanan sanık Nuri Gökhan Bozkır’ın firar etmesinin ardından yapılan ilk duruşmada Hablemitoğlu ailesinin avukatının reddi hakim talebi reddedildi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Mustafa Özcan, Mehmet Narin, Enver Altaylı ve Levent Göktaş’ın da bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sanık Nuri Gökhan Bozkır’ın firarından sonra yapılan ilk duruşmada Hablemitoğlu ailesinin avukatı mahkemenin daha önceki ara kararda vermiş olduğu tahliye kararının doğru olmadığının anlaşıldığını ifade etti.

Avukat, kararı veren heyetin bundan sonra bu davada yargılama yapmaması gerektiğini söyleyerek, reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti ise bu talebi reddetti. Ayrıca mahkeme talebi, incelenmesi için bir üst mahkemeye gönderdi. 

Ankara, 18 Aralık 2002'de öldürülen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin dava devam ediyor.

Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin soruşturma kapsamında MİT tarafından Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen ve açılan dava sırasında tahliye edilen Eski Özel Kuvvetçi Nuri Gökhan Bozkır, Şanlıurfa’da yargılandığı soğan tırları davasından hüküm giyince firar etmişti.