birgün

20° AÇIK

Hakarette var, Meclis’te yok

Seçim bölgesinde polise hakaret eden AKP’li Yılmaz, sıra Meclis çalışmalarına gelince ortadan kayboluyor. Yılmaz, üç yıldır hiç kanun teklifi ve önerge vermedi.

SİYASET 24.08.2021 08:32
Hakarette var, Meclis’te yok
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

Seçim bölgesi Mersin’de, aracını durduran trafik polisine ettiği hakaretler, sosyal medya üzerinden paylaşılan videolarla ortaya çıkan AKP’li Zeynep Gül Yılmaz’ın TBMM karnesi “kırık.” Yılmaz, Meclis’e yasama faaliyetleri için katılmıyor. Oylamalar dışında aktif görev yapmayan Yılmaz, bu yıl TBMM Genel Kurulu’ndaki yaptığı tek konuşmada kullandığı “Kanırta kanırta” sözleriyle tanınıyor.

Trafik kontrolü yapan polis memuruna yönelik tavrı ve küfür içeren sözleri ile gündeme gelen AKP’li Yılmaz, 2018 yılında göreve başladığı TBMM’de bugüne kadar hiç kanun teklifi hazırlamadı. Hiçbir konuda soru, genel görüşme ve araştırma önergesi de bulunmayan Yılmaz, komisyonlarda da bu yıl hiç söz almadı. Anayasa Komisyonu Katip Üyesi olan Yılmaz, üç yılda ise sadece altı kez komisyon toplantılarında söz aldı. İlk konuşmasını 12 Ekim 2019’da yapan Yılmaz, son konuşmasını ise 3 Kasım 2020’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdi.

AKP’nin hukukçu isimleri arasında yer alan Zeynep Gül Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda ise daha da pasif. İlk imza sahibi olduğu hiçbir kanun teklifi bulunmayan ve kanunlarla ilgili tartışmalara da katılmayan Yılmaz, Genel Kurul’da bu yıl sadece bir kez söz aldı. HDP’li Rıdvan Turan’ın Mersinli seçmenler hakkında söylediklerine karşı çıkan Yılmaz, kendisine ayrılan kısa sürede yine tartışma çıkardı. Yılmaz, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, şu sözleri kullandı:

“Mahalle mahalle, sokak sokak, karış karış dolaşıp vatandaşa dokunuyor, derdini dinliyoruz. Siz Mezitli'den öteye, batıya geçebildiniz mi bugüne kadar? Merkez ilçelerde bile yoksunuz. Geçen hafta Kiremithane Mahallesi cumartesi pazarını ziyaret ettim. Size oy veren seçmen diyor ki, ‘Oy verdik, bir daha göremedik.’ Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz Büyükşehri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, vatandaş gerçek yüzünüzü gördü artık.” Polis ekiplerine dönük hakaretleri belgelenen AKP’li Yılmaz, kendisini savundu. Polislerin maskesiz olduğunu ve yasalara aykırı hareketler sergilediklerini öne sürdü.Tepkilerin ardından Gül Yılmaz katıldığı programda "milletimizden özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol