Haluk Levent, YÖK Başkanı Saraç ile 'yetenek sınavı'nı görüştü

18.10.2019 15:41 GÜNCEL

Sanatçı Haluk Levent, Yükseköğretim Kurulu'nun, 14 yükseköğretim programından özel yetenek sınavı şartını çıkarması hakkında YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüştü.

14 bölümde yetenek sınavı kaldırıldı 14 bölümde yetenek sınavı kaldırıldı

Görüşmede konuşulanları sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklayan Haluk Levent ifadeleri kullandı:

"Güzel sanatlar için “yetenek sınavının kaldırılması” konusu var gündemde. Öğrenci kardeşlerimin ısrarlı tacizleri twitleriyle kapıdan bacadan girmeleri yolda önümü kesmeleri sonucu konuyu görüşmek üzere yarın YÖK’e uğrayacağım. Merak etmeyin ülen Haluk abiniz yanınızda Yükseköğretim Kurulu, 14 yükseköğretim programından özel yetenek sınavı şartını çıkardı. Bu bölümler, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak. Uzmanlar bu uygulamanın doğru olmadığına dikkat çekti.

Demet Evgar'dan YÖK'e tepki: Bu karar ülkenin geleceğine ihanettir Demet Evgar'dan YÖK'e tepki: Bu karar ülkenin geleceğine ihanettir

1) YÖK başkanı sayın Yekta Saraç ile görüştüm. Ardından YÖK yürütme kurulu üyeleri ile toplantı yaptık. Yanlış bir algıdan bahsettiler. Resim,Müzik,Beden Eğitimi, Bale ,Piyano, Seramik vb gibi programlarda kesinlikle özel yetenek ile öğrenci alımına devam edecek.

2) Bunun yanısıra Animasyon,Grafik Resimleme,Moda Tasarımın da özel yeteneğe alınması konusunda kamuoyu beklentisi olduğunu ilettim.Bu konuda önüme Merkezi Yerleştirme’nin daha hakkaniyetli olduğunu ispatlayan raporlar koydular. Ekibimizle çalışıp sizleri sonra bilgilendireceğiz."