Türk Tabipleri Birliği (TBB), 2023'ün ilk 4 ayında yurtdışına gitmek isteyen doktor sayısının 881'e yükseldiğini açıkladı.

Hekim göçü durdurulamıyor
Fotoğraf: Freepik

HABER MERKEZİ

Daha önce hekimlere yönelik “Gidiyorlarsa gitsinler” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimlere kısa bir süre kala doktorlara "Sizi yuvanıza, ülkenize dönmeye davet ediyorum" çağrısını içeren bir kamu spotu yayınlaması tartışılıyor.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) paylaştığı verilere göre ise hekim göçü tüm hızıyla sürüyor. TTB'den yapılan açıklamada, sadece bu yılın ilk dört ayında 881 hekimin İyi Hal Belgesi aldığı açıklandı.

TTB’nin açıklamasında, İyi Hal Belgesi alan hekim sayısında rekor kırıldığı ifade edilerek, “İyi Hal Belgesi başvuru sayısı; Nisan ayında 181, 2023'ün ilk dört ayında 881 oldu. Deprem bölgesindekiler başta olmak üzere tüm meslektaşlarımızı tüketen ağır çalışma koşullarının sona ermesi için seçim sonrası oluşacak yeni siyasal düzlemde de mücadeleye devam” denildi. 

Erdoğan, geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Saray'da kadın muhtarlarla bir araya gelmişti. Erdoğan, burada muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada yurtdışına giden veya özel sektöre geçen hekimleri eleştirerek “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam eder yola devam ederiz” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın ifadelerine TTB ve çok sayıda tabip odası, “Biz, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak buradaydık, buradayız, burada kalacağız!” sözlerini paylaşarak tepki göstermişti.