birgün

22° PARÇALI BULUTLU

Her 3 çalışandan biri fazla çalışıyor

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.02.2021 09:36
Her 3 çalışandan biri fazla çalışıyor
Abone Ol google-news

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmayla, evden çalışmaya başlayan her üç emekçiden biri (yüzde 30) çalışma saatlerinde artış olduğunu söylüyor. Emekçilerin yarısından fazlası (yüzde 53) her an ulaşılabilir olmaları gerektiğini hissediyor. Uzaktan çalışanların yüzde 65’inin en çok özlediği şey ise sosyalleşme.

Microsoft Surface ve YouGov tarafından gerçekleştirilen araştırma, 27 Ekim-5 Kasım 2020 tarihleri arasında 4 binden fazla çalışanla anket yapılmış. Araştırma, her 10 çalışandan neredeyse dokuzunun (yüzde 87) çalıştığı işletmenin ‘hibrit çalışmaya’ adapte olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre, Birleşik Krallık’taki firmalar dijitale öncelik veren bir yaklaşımı benimsemiş olsa da, bu firmaların çok azı uzun vadede yüzde 100 uzaktan işgücüne sahip olmayı planlıyor. Çalışanların yarısından fazlası (yüzde 56) evden çalıştıkları için mutluluk seviyelerinde bir artış olduğunu bildirse de, çoğu çalışan üzerindeki baskının arttığını dile getiriyor. CIPT Kamu Politikası Başkanı Ben Willmott, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor:

“Covid-19 salgını, Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar gördüğümüz en büyük evden çalışma deneyimini tetikledi; ancak bu normal zamanlardaki gibi bir evden çalışma değil. Bu deneyimin önemli bir bölümü dayatıldı ve birçok insan bir dizi ek baskı ve endişeyle uğraşıyor. Bu nedenle yöneticilerin insanların fazla çalışmamasını ve evden çalışmanın zorluklarıyla mücadele eden herkese destek sağlamaları çok önemli.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol