Kendilerini “Sedat Peker’in adamı” olarak tanıtan Erhan Kılıç ve Ahmet Akay adlı şahısların, Afyon’da bulunan et entegre tesislerini ‘Köfteci Yusuf’ adlı lokanta zincirinin sahibi Yusuf Akkaş’a zorla satmak istedikleri, bu amaçla Köfteci Yusuf’un domuz eti kullandığına ilişkin sahte haberler yaydıkları öğrenildi. Olayla ilgili hazırlanan ve Sedat Peker’in sanık olmadığı iddianamede, et tesisini almayı kabul etmeyen Yufus Akkaş’a “750 bin dolar Reis Sedat Peker'e bağış yapacak ve aramızdaki husumet bitecek” teklifinin sunulduğu belirtildi.

İddianameye ulaşıldı: “Sedat Peker’in adamıyız” diyen şahıslar Köfteci Yusuf’a komplo kurmuş

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in 7’nci videosunda “Devletin İçişleri Bakanlığı makamında bir deli oturuyor. Bu adam hasta. Lan ben Köfteci Yusuf'u n'apayım? 10 tane köfte tezgahı kursam 30 bin kişiye satsam Köfteci Yusuf'un hasılatından daha fazla param olur” şeklinde bahsettiği olayla ilgili iddianameye Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk ulaştı.

Öztürk, “İşte ‘Köfteci Yusuf’ dosyası” başlıklı yazısında, iddianamede, kendilerini “Sedat Peker’in adamı” olarak tanıtan Erhan Kılıç ve Ahmet Akay adlı şahısların, Afyon’da bulunan et entegre tesislerini ‘Köfteci Yusuf’ adlı lokanta zincirinin sahibi Yusuf Akkaş’a zorla satmak istediklerini ve bu amaçla Köfteci “Yusuf’un domuz eti kullandığına” ilişkin sahte haberler yaydıklarının yer aldığını aktardı.

“Köfteci Yusuf’a yapmadıklarını bırakmadılar! İstediklerini yaptıramayınca şubelerinde olay çıkardılar. Domuz eti kullandığını yaydılar, bazı sitelerde para karşılığı haber yaptırdılar. Yusuf Akkaş, tüm baskılara rağmen örgütün satmak istediği et tesisini de, evleri de almadı. Son olarak 750 bin dolar istendi! Onu da vermedi... İşte 'çökme' iddialarının perde arkası...” diyen Öztürk, yazısında şu ifadeleri kullandı:

400-500 TL KARŞILIĞINDA SAHTE HABER

“Erhan Kılıç ile Cüneyt Günal arasında; Köfteci Yusuf'un restoranlarında domuz eti kullandığına dair internet haberlerinin, takipçisi 3 milyon olan bir Twitter kullanıcısına haber yaptırılıp, anında milyonlarca kişinin görmesini sağlayacakları, bu kullanıcıya para vererek bu haberi sayfasında paylaştıracakları, haberin anında trend topic olacağı, 400-500 TL karşılığında bunu yaptıracakları, bunu yaparak mağdur Yusuf Akkaş’a kendilerinin neler yapabileceklerini göstermiş olacaklardı şeklinde görüşmeler tespit edildi.

İddianamede, Yusuf Akkaş'ın yanındaki bir yöneticinin Erhan Kılıç tarafından kendisine yapılan son öneriyi de şöyle açıkladı:

– İndirim yapıp tesisi size 22 milyon liraya verebilirim. Şayet yine olumlu bir adım gelmez ise Reis Sedat Peker'den bir emir gelir ise Yusuf'a zarar verebilirim. Ama ben bunu yapmak istemiyorum. “Yok bu tesis bizim işimizi görmez” diyorsanız 80 adet daire var gelip buraları alacak, hâlâ yatırım yapamam ben sizden bir şey alamam diyorsa da 750 bin dolar Reis Sedat Peker'e bağış yapacak ve aramızdaki husumet bitecek. Dostluğumuz başlasın, ne bize bağlı gruplar ne de başka gruplar gelip sizi rahatsız etmesin, Reis Sedat Peker tekrardan Yusuf'u koruma altına almış olsun. Sen bu konuştuklarımızı git Yusuf’a anlat. Pazartesi gününe kadar parayı getirin bu iş bitsin.

Erhan Kılıç, telefonunu açıp yüzleri belli olmayan birkaç kişinin, yüzü görünen başka bir kişiye işkence yaptıklarına ilişkin görüntüler de izletti. Kılıç, “Reis Sedat Peker'e küfür edenin sonu böyle olur” dedi.

18 şüphelinin yer aldığı dava Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Haziran'da başlayacak. Şüpheliler arasında Sedat Peker'in bulunmadığı, Peker'le ilgili ayrı bir soruşturmanın yürütüldüğü belirtildi.”