birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 04.05.2021 13:09

İkizdere'de adrese teslim iş verilmiş: "Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor"

İkizdere'de yurttaşların taş ocağı yapımına karşı direnişi devam ederken CHP'li Ali Öztunç'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. İkizdere'de adrese teslim iş verildiğini belirten Öztunç, "Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor. Bu belge, peşkeşin belgesidir, bir skandaldır" dedi.

İkizdere'de adrese teslim iş verilmiş: "Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Rize İkizdere'de taş ocağı yapılmak istenmesine tepki göstererek, "İhale yapılmıyor, ÇED kararı yok, adrese teslim iş verilmiş. Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor" dedi.

Öztunç, CHP'li bazı milletvekilleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İkizdere'de yurttaşların 13 gündür doğa katliamına direndiğini söyledi.

"İkizdere'deki taş ocağı tanıtımı için 400 sayfalık bir dosya hazırlandığını, burada peşkeşin belgesinin bulunduğunu" belirten Öztunç, şunları kaydetti:

"Bu dosya, ÇED için önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilmiş, bakanlık kabul etmemiş, daha sonra dosya Rize Valiliği'ne verilmiş. Dosyadaki ilginç taraf; proje sahibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görülüyor, proje sahibi bakanlık ise adres ve telefon bilgisinde bakanlığın olması gerekiyor. Ama adresinde, telefon ve e-posta bilgisinde Cengiz Holding var."

ikizdere-de-adrese-teslim-is-verilmis-basvuruyu-bakanlik-yapiyor-cengiz-holding-in-adresi-cikiyor-872082-1.

"ADRESE TESLİM İŞ VERİLMİŞ"

"ÇED kararı yok. ÇED kararı olmadan ihale yapılamaz" diyen Öztunç, "İhale yapılmadan kime verildiği, hangi şirkete verildiği belli olmaz. İhale yapılmıyor, ÇED kararı yok, adrese teslim iş verilmiş. Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor. Bu belge, peşkeşin belgesidir, bir skandaldır" diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise İkizdere'de organize bir suçun söz konusu olduğunu belirterek, "Bu nedenle İkizdere'de orman tahribatının önlenmesi, doğal su kaynaklarının, yabani hayatın yok edilmesinin önlenmesi ve buradaki faaliyetin durdurulması konusunda suç duyurusunda bulunduk. İkizdere'de, kamu imkanları suiistimal edilerek yolsuz bir şekilde taş ocağı ruhsatı verilmiş. Birden fazla yer ÇED raporuna tabi iken ÇED raporunu almamak için hileli yöntemle parça parça ruhsat veriyorlar" diye konuştu.

Konuşmasında İkizdere'den getirdiği balı gösteren Tanal, taş ocaklarının İkizdere vadisindeki balı da yok edeceğini ve gelecek nesillerin bu balı göremeyeceğini dile getirdi.

Tanal, "Oradaki insanların istedikleri; 'suyuma, arıma, balıma dokunma...' Vatandaşlar ağaçların kesilmemesini, yaşamın devamını istiyor" ifadesini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol