birgün

24° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.05.2020 22:24

İngiltere'de 30 bini aşkın pub ve restoran karantina sonrası bir daha hiç açılmayabilir

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle kapalı olan pub ve restoranlar, karantina sonrası sosyal mesafe kuralı uygulayarak tekrar açılacak. Ancak 2 metrelik sosyal mesafe kuralı nedeniyle birçoğu yeniden açılamayabilir

İngiltere'de 30 bini aşkın pub ve restoran karantina sonrası bir daha hiç açılmayabilir

Dış Haberler Servisi

Koronavirüs karantinası, İngiltere'de konuk ağırlama sektörüne çok ağır bir darbe indirdi. 30 bini aşkın pub, bar ve restoran bir daha hiç açılmamak üzere kapalı kalabilir.

Geçtiğimiz günlerde Bella Italia ve Cafe Rouge restoran zincirlerinin sahibi Casual Dining Grup, kayyuma gideceğini duyurmuştu. Bu açıklamayla şirkete bağlı 250 restoranın geleceğine dair belirsizlik oluştu.

Guardian'ın haberine göre, krizden önce de zor zamanlar geçiren işletmelere karantina süresince kapalı kalmak son darbeyi vurmuş olabilir. Karantinadan önceki 12 ay içinde 2800 bar ve restoran zaten kapanmıştı.

Mart ayının sonuna doğru ruhsatlı mülk sayısında yüzde 2,4 düşüş bildiren piyasa izleme kuruluşu CGA AlixPartners, bu düşüşün, sektör Temmuz başında yeniden açıldığında, daha da kötüleşeceğini öngörüyor.

Çoğu pub işletmecisi iki metre mesafe şartının gevşetilmesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde bu mesafeyle işletmelerinin yeterince kazançlı olmayacağını, bu nedenle yeniden açılamayacağını ileri sürüyorlar. İngiltere Barlar ve Publar Derneği (BBPA), iki metre kuralının her beş pubdan birinin yeniden açılamayacağı anlamına geldiğini, bu mesafenin bir metreye indirilmesi gerektiğini söyledi. BBPA'nın yaptığı bir araştırmaya göre, İngiltere'deki 47 bin pub'ın 19 bini işletmesinin yeniden açılamayacağına inanıyor.

İngiltere'deki 115,108 ruhsatlı işletmenin üçte ikisi bağımsızken, geri kalanı gruplara bağlı hizmet veriyor. İzleme rakamları, günlük restoranların özel olarak hasar aldığına dikkat çekiyor. Bu tür restoranların çoğu alışveriş merkezlerinde ve isyerlerinin yakınında olduğundan yeniden toparlanmalarının daha uzun zaman alacağı belirtiliyor.

Kaynak: Guardian

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız