birgün

23° AÇIK

TEKNOLOJİ 05.12.2019 16:07

Instagram'ın gizlediği 'beğeni sayılarını' gösteren eklenti çıktı

Instagram'ın paylaşımlardaki beğeni sayılarını gizlemesi üzerine çıkarılan The Return of the Likes eklentisi, beğeni sayılarını tekrar görünür hale getiriyor

Instagram'ın gizlediği 'beğeni sayılarını' gösteren eklenti çıktı

Instagram’ın gizlemiş olduğu beğeni sayılarını ortaya çıkaran Google Chrome eklentisi The Return of the Likes duyuruldu.

Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram, geçtiğimiz hafta ilginç bir karara imza atmıştı. Popüler video ve fotoğraf yükleme platformu, gönderilerin beğeni sayısını bazı kullanıcılarda gizlemeye başlamıştı. 2020 yılına kadar kademe kademe olarak beğeni sayılarını herkesten gizleyecek olan Instagram, eklenti geliştiricilerini hareket geçirdi.

Google’ın internet tarayıcı Google Chrome için Socialinsider isimli geliştirici tarafından geliştirilen The Return of the Likes isimli eklenti, beğeni sayılarını geri getiriyor. Şimdilik sadece Chrome’da ücretsiz olarak sunulan bu eklenti, kişisel verilerinizi toplamadığını da iddia ediyor.

Yani bu eklentiyi kullandığınızda Instagram hesabınız ile eklentiye giriş yapmanıza gerek kalmayacak. Direkt olarak gizlenen beğeni sayılarını bu eklenti ile görebileceksiniz.

The Return of the Likes

Şimdilik Instagram bu eklenti için bir önlem almadı. Ancak beğeni sayılarının tüm kullanıcılardan gizlenmesi ile Instagram’ın 3. parti uygulama ve eklentiler için harekete geçeceği düşünülüyor. Şimdilik hazır çalışırken bu eklentiyi buradan ücretsiz olarak indirebilir ve beğeni sayılarını görmeye devam edebilirsiniz.

Instagram cephesi beğeni sayılarını neden gizlediğini henüz tam ve net olarak ifade etmiş değil. Ancak son yıllarda ortaya çıkan beğeni uğruna yapılmayacak şeylerin yapılması, sosyal medya devini harekete geçirmiş olabilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız