birgün

13° PARÇALI BULUTLU

İsmail Saymaz: O hackerlar benim bilgilerimi de ele geçirmiş

Gazeteci İsmail Saymaz, İbrahim Haskoloğlu'nun tutuklanması sonrası kaleme aldığı yazısında, hacker grubunun kendi bilgilerini de ele geçirdiğini aktardı.

MEDYA 21.04.2022 11:41
İsmail Saymaz: O hackerlar benim bilgilerimi de ele geçirmiş
Abone Ol google-news

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, İbrahim Haskoloğlu'nun bahsettiği hackerların kendi bilgilerini de çaldığını söyledi. Saymaz, "Sigorta sicilime ve maaş bilgime kimler nasıl ulaşabildi? Başka hangi verileri ele geçirdiler? Kaç milyon insana dair ellerinde bilgi var? Kimse hesap vermeyecek mi?" sorularının yanıtını beklediğini yazdı.

Saymaz yazısında, "13 Nisan sabahı uyandığımda her zamanki gibi cep telefonumu açtım, gelen aramalar ve mesajlara baktım. Biri çok dikkat çekiciydi. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu tarafından saat 06.36'da gönderilmişti. Mesaj şöyleydi: 'Size bilgi vermek istedim. Bana üç ay önce hacker grubu ulaştı ve ellerinde devlete ait birçok bilginin olduğunu söyledi. Yetkililere ilettim ancak adım atılmadı. Dün bazı sitelerde paylaşımlar üzerine başımdan geçeni anlattım. Hacker grubu sizinle ilgili veriler paylaşmıştı.' Haskoloğlu, ekran görseli yollamıştı. Görselde, iş yeri sicil numaram, Halk TV'nin adresi, sigorta kodum ve Ekim 2021'de aldığım maaşı yazılıydı. Bilgi verdiği için Haskoloğlu'na teşekkür ettim." ifadesini kullandı.

Saymaz'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Şunları yazdı:

'Bilgilerin yayılmaması için İletişim Başkanlığı'na, İçişleri'ne ve MİT'e resmi olarak gönderdim. Kimse umursamadı. Başımdan geçenleri anlattım diye soruşturma açmışlar. FETÖ'cülükle suçluyorlar. E-devlet'in hacklendiğini düşünmüyorum. Ancak büyük veri sızdırılmış. Çok garip bir durum.'

Gerçekten çok garip!

Daha garibi, Haskoloğlu'nun mesajdan iki gün sonra gece yarısı evden alınıp kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirmek ve yaymaktan tutuklanması oldu. Bilgileri ele geçirilen bir gazeteci olarak, şu soruların yanıtlarını merak ediyorum: Sigorta sicilime ve maaş bilgime kimler nasıl ulaşabildi? Başka hangi verileri ele geçirdiler? Kaç milyon insana dair ellerinde bilgi var? Kimse hesap vermeyecek mi?"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol