birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 25.03.2016 09:07

İstanbul Film Festivali için 25 öneri

İstanbul Film Festivali için 25 öneri

7-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali’nin biletleri yarın satışa çıkıyor. 221 filmin gösterildiği programda -klasikleri değerlendirme dışı bırakırsak- aşağıdaki 25 filmi kaçırmamak gerekiyor

Yüce Sezar! (Hail, Caesar!):Coen biraderler hayranları şimdiden sıraya girmiş durumda. Bir Liderin Çocukluğu (Childhood of a Leader): Venedik’te En İyi İlk Film ödülünü kazanan Brady Corbet’in filmi, başarılı atmosferi ve Scott Walker’ın müzikleriyle dikkat çekiyor.

Neon Boğa (Boi Neon):Gelecek vaat eden genç yönetmen Gabriel Mascaro’nun ikinci kurmaca filmi, festival programındaki pek çok popüler filmden rol çalabilecek kadar iyi.

11 Dakika (11 Minut):Polonyalı usta yönetmen Jerzy Skolimowski’den kurgusuyla dikkat çeken bir film.

Binbir Gece üçlemesi (Arabian Nights Trilogy): Miguel Gomes’in üç bölümden oluşan Binbir Gece’si geçtiğimiz yılın sinema olaylarından biriydi. Sinema konusunda asıl meramınız yönetmenlik sanatı ise kaçırmayın.

Şövalye (Chevalier): ‘Attenberg’ ile tanınan Athina Rachel Tsangari’nin yeni filmi ‘Şövalye’, Londra Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazandı.

Acı Sokağı (La Calle de la Amargura): Meksika’nın efsane yönetmenlerinden Arturo Ripstein’ın gerçek bir hikâyeden esinlenen son filmi, sinematografisiyle izlenmeyi hak ediyor.

Midnight Special: Yükselişteki yönetmen Jeff Nichols’ın Altın Ayı için yarışan filmi, nostalji duygusu ile bezeli bir bilimkurgu.

Alt Kat (Un etaj mai jos): Romen Yeni Dalgası usulü bir Suç ve Ceza yorumu.

Dev Canavar (Behemoth): Çok iyi eleştiriler alan Zhao Liang’in son belgeseli, görsel gücüyle dikkat çeken, uzun süre akıllarda kalacak bir film.

Kosmos (Cosmos): Sinema tarihinin en aykırı usta yönetmenlerinden biri Andrzej Zulawski’yi son filmiyle anmaktan daha güzel ne olabilir?

Tekir (Kater): Berlin Film Festivali’nden Teddy Ödülü’yle dönen ‘Tekir’ bu yılın çok konuşulacak filmlerinden.

Ben Belfast’ım (I Am Belfast): ‘Sinemanın Hikayesi’ belgeseliyle tanıdığımız film eleştirmeni Mark Cousins’tan büyüleyici bir belgesel.

Evrim (Evolution): 12 yıl önce ‘Masumiyet’ (Innocence) ile akıllarımızı baştan alan Lucile Hadzihalilovic, izleyiciyi yine bambaşka sinemasal diyarlara götürüyor.

Köpeğin Kalbi (Heart of A Dog): Avangard pop ikonu Laurie Anderson’ın, gösterildiği her yerde çok beğenilen belgeseli festival programının gerçek cevherlerinden.

Bize Rüyalarımızda Huzur Ver (Peace to Us in Our Dreams): Son derece özgün bir filmografi inşa eden Litvanyalı yönetmen Sharunas Bartas’ın son filmi, benzersiz atmosferiyle dikkat çekiyor.

24 Hafta (24 Wochen): Midenizde yumruk etkisi yaratacak ‘24 Hafta’, kürtaj tartışmaları açısından cesur ve etkileyici.

Hiçbir Yere Ait Değilim (I Don’t Belong Anywhere): Geçtiğimiz sene aramızdan ayrılan Belçikalı yönetmen Chantal Akerman üzerine kaçırılmaması gereken bir belgesel.

Yılanın Kucağında (El Abrazo de la Serpiente): Kolombiya’nın ilk Oscar adayı ‘Yılanın Kucağında’ benzersiz sinema dili ile uzun süre unutulmayacak türden bir film.

İblis (Demon): Marcin Wrona’nın son ve belki de en kişisel filmi, korku ve drama üzerine yenilikçi bir egzersiz.

Dışılığın Muktedirliği (The Mighty of Her): 3 filmden oluşan seçki, bu seneki festival programının iki el kanda da olsa gidilmesi gerekenlerinden.

Eva’ya Huzur Yok (Eva Doesn’t Sleep): Arjantinli yönetmen Pablo Agüero estetik anlamda kusursuz, yarı deneysel bir çalışma ile geri dönüyor.

Toprağın Gölgesinde (La tierra y la sombra): Cannes’da Altın Kamera ödülü kazanan Kolombiya filmi, biçimsel anlamdaki yetkinliğiyle şaşırtan ve büyüleyen bir ilk film.

Ölümcül (Meurtriere): Deneysel sinemanın en özgün yönetmenlerinden Philippe Grandrieux yeni filmiyle bir kez daha izleyiciyi hipnotize ediyor.

Bir Ejderha Uyanıyor! (Ejdeha Vared Mishavad!): Altın Ayı için yarışan ‘Bir Ejderha Uyanıyor!’ yakın dönem İran sinemasında bir hayli farklı ve özgün bir yere konuşlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız