birgün

29° AÇIK

SİYASET 24.06.2018 07:37

İşte seçim günü yaşananlar

İşte seçim günü yaşananlar

Türkiye, Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün sandık başında. Oylama 17.00 itibariyle son buldu.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme işlemi tamamlandı. Saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için 7 Haziran'da başlayan gümrük kapılarında oy verme işlemi de sona erdi.

Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 180 bin 65 sandıkta oylarını kullandı.

Oy verme saati sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı bu kişileri saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.

Bu arada, yurt dışındaki seçmenler için 7 Haziran'da başlayan gümrük kapılarında oy verme işlemi de tamamlandı.

Yurtdışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte kullanılan ve Türkiye'ye getirilen oylar da aynı anda sayılacak. ATO Congresium'da oluşturulan güvenlikli ortamda saklanan bu oyların sayımına aynı anda başlanacak.

***

turkiye-gelecegini-oyluyor-478760-1.

>> 13.13: Ankara Sincan'da Özkent Akbilek Ortaokulunda 6 Oy ve Ötesi gönüllüsü darbedildi.

Evrensel'in haberine göre, Erdoğan’a hakaret edildiği için kavga çıktığı iddia edilen okulda polis biber gazı kullandı.

Okulda AKP’liler “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atarken, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın gelmesi ile dışarıdaki olaylar sakinleşti.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478748-1.

>>12.45: HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan oyunu Sultanbeyli'de kullandı.

Pervin Buldan oyunu kullanmak için saat 11.30 sıralarında Sultanbeyli Mevlana Ortaokulu'na geldi. Buldan oyunu 1147 nolu sandıkta kullandı. Sandık görevlileri ile selamlaşan Buldan, oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

Demokratik bir seçim olmasını temenni ettiğini belirten Buldan, "Bugün seçimlere çok büyük bir ilgi var. Türkiye'nin geleceğini oyluyoruz. Herkesin özgür iradesiyle oy kullanacağına yürekten inanıyorum" dedi.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478734-1.

>>11:30 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara'da oyunu kullandı. Kılıçdaroğlu, okuldan çıkışta gazetecilere özetle şu açıklamayı yaptı:

"Yorucu bir maratondan sonra hep birlikte sandığa gidiyoruz, oylarımızı kullanıyoruz. Ankara'da ben, eşim ve oğlum oylarımızı kullandık. Genel merkezde arkadaşlarım çalışıyorlar. Türkiye'nin değişik illerinde görevlendirdiğimiz vekil arkadaşlarım var. Türkiye'nin genelinde şu anda ciddi bir sorunla karşılaşmadık ama belli bölgelerde ciddi şikayetler geliyor. Vekil arkadaşlarımız sorunu çözmek ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Belki bugün öğleden sonra parti sözcümüz daha ayrıntılı açıklama yapacak. Bütün kamu görevlilerine açık ve net çağrıda bulunuyorum, lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayınız. Bir siyasi partinin memuru değilsiniz. Devletin bekası, demokrasisi, adaleti için çalışmak zorundasınız. Birilerinin baskısının altında olmayınız. Özellikle doğu ve güneydoğudan gelen şikayetler var."

>>10.47 Meral Akşener oyunu kullandı

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener Beylerbeyi'ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesinde oyunu kullandı. Akşener, "Bu seçimlerin hem hayırlı olmasını hem gerçekten seçmenin hür iradesini yansıtmasını diliyorum" dedi.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478702-1.

>>10.36 Muharrem İnce oyunu kullandı

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, oyunu Yalova'da Saffet Çam İlkokulu'nda kullandı. İnce eşi, oğlu ve geliniyle birlikte oy kullandı.

İnce, oyunu kullandıktan sonra okulun bahçesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hepinize çok teşekkür ederim. Şimdi buradan Ankara'ya gidiyorum, YSK'nin önüne. Siz burada sandıkların başında durun. Ben YSK'nin başında duracağım. Allah'ın izniyle bu iş olacak. Cumhuriyet'in kuruluşunda da Yalova, Atatürk'ün karargahıydı. 1929’dan 1 Şubat 1938'e kadar burası karargahtı. İşte bak, karargah olmaya başladı da." dedi.

İnce, açıklamasının ardından Ankara'ya hareket etmek üzere okuldan ayrıldı.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478693-1.

>>10.31 Selahattin Demirtaş oyunu cezaevinde kullandı
HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, oyunu cezaevinde kullandı. Demirtaş, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Biz de oyumuzu, cezaevinde kullandık. Herkesin sandığa giderek ülkenin geleceği için, tercihini demokrasiden yana kullanmasını diliyorum. Oy verme işleminin sakin ve huzurlu bir ortamda tamamlanmasını umuyorum. Sonuçların çok güzel olacağına inanıyorum. Hepimize hayırlı olsun." dedi.

>>10.07: AKP'li Eyüp Belediyesi, yasak olmasına rağmen ilçedeki Erdoğan ve AKP afişlerini indirmedi.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478672-1.

Fotoğraf: Fatih Polat

'Korucular, HDP'li sandık görevlilerini engelledi'

>>9.53: Diyarbakır’da Kulp’a bağlı Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucularının, HDP’li sandık görevlilerinin köye girmelerine engel olduğu bildirildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, yaşanan bu olay üzerine HDP’li yetkililer durumu hemen İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Yapılan görüşmelerde yetkililer, korucularla görüşüldüğünü ve sandık görevlilerinin köye gidebilecekleri belirtildi.

Denizli'de yırtık oy torbaları

Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde de, ilçedeki 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu, zarf ve pusulaların koruyucu ambalajlarının ise açıldığı görüldü.

Durumu fark eden HDP ve CHP’li okul sorumluları olayı hemen avukatlara bildirdi. Sandık kurulu üyeleri torbalara el koyarken, avukatlar okula gelerek torbaları kayıt altına aldı. Torbalar kontrol edilerek, tutanak tutulup Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirildi.

>> 09.35 HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, oyunu Van'da kullandı

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Adayı Sezai Temelli, oyunu seçim bölgesi olan Van'da Cumhuriyet Lisesi’nde kurulan 1068 nolu sandıkta kullandı.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478663-1.

>>09.30 Seyyar sandıklarda oy kullanıldı

İlk kez bu seçimde görev yapacak seyyar sandık kurulları aracılığıyla hasta ve yatağa bağlı durumdaki seçmenler, Edirne'de oylarını kullandı.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478656-1.

AA

>> 09.00 Muharrem İnce: Sandıklar size YSK bize emanet

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, kişisel Twitter hesabından yayınladığı fotoğrafını, "Sandıklar ve ilçe seçim kurulları size, Yüksek Seçim Kurulu bize emanet. Haydi hepimize kolay gelsin. Geleceğimizi geri alacağız" notuyla paylaştı.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478655-1.

>> 08.50 Ankara'da listede adı olmayan iki kişiye oy kullandır��ldı

Sol'un haberine göre; Ankara Çankaya Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi'nde, 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisi "adı var" diyerek iki kişiye oy kullandırdı. Diğer sandık görevlisinin durumu fark etmesiyle tutanak tuttu, pusula ve zarf geçersiz sayılması için kenara ayrıldı.

>> 08.40 Diyarbakır'da seçmenler sandık başına gidiyor

Diyarbakır'daki seçmenler sandık başına gitmeye başladı. Sabahın erken saatlerinde oy kullanmak için sandık başına gelen seçmenler oylarını kullanıyor.

Saat 08.00 itibariyle başlayan oy verme işlemine yoğun katılım bekleniyor. Diyarbakır'da, 1 Milyon 23 bin seçmen toplam 3 bin 304 sandıkta oy kullanacak.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478630-1.

>> 08.35 Erdoğan'ın oy kullanacağı okulda seçmenlerin üzeri aranıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Üsküdar'da oy kullanacağı okulda yoğun güvenlik önlemleri alınırken, okula gelen seçmenlerin üzeri aranıyor.

İHA'nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilerleyen saatlerde 3275 nolu sandıkta eşi Emine Erdoğan ve ailesiyle okula gelerek oy kullanması bekleniyor.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478629-1.

>> 08.15 Başak Demirtaş oyunu kullandı
Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş oyunu kullandı.

Diyarbakır'da oyunu kullanan Demirtaş, oy pusulasını "hayırlı olsun" diyerek sandığa attı.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478617-1.

Demirtaş, "Bugün çok erkenden gelip oyumu kullandım. Çünkü bu gün çok güzel bir olacak inanıyorum. Çok heycanlıyım. yıllardır yaşadığımız haksızlık ve hukusuzluğun son bulması için oyumu erkenden kullandım. Bir oy çok önemli. O yüzden herkes erkenden oyunu kullansın" dedi.

>> 08.00 Oy verme işlemi başladı
Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı.

Oy verme işlemleri saat 17.00'de sona erecek.

turkiye-gelecegini-oyluyor-478618-1.

>> 07.45 Sandık yemini edildi
Seçimler için görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Oy verme işlemini başmatmadan önce hazırlıklarını yapan görevliler sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti. Sandık başındaki görevlilerin yemini şöyle:

turkiye-gelecegini-oyluyor-478620-1.

"Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim."

Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri aras��nda sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK’nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.
Yatağa bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürülecek. Yatağa bağımlılık kriteri aranan uygulama kapsamında, 17 bin 258 seçmen bin 303 sandıkta oy kullanacak.

Yurtdışı oyları
Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmenin, yurt dışındaki 60 ülke ve 123 temsilcilikte 7 Haziran’da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran’da sona erdi. Yurtdışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında toplam 1 milyon 486 bin 532 seçmen oyunu kullandı. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemleri bugün de sürecek.

Oy verme yerleri
Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler.

Sandık alanında düzeni, sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini, izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek.

Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacak.

***

Seçim güvenliği için görevde olacaklar

Türkiye bugün sandık başına giderken seçim güvenliği için de yüzbinlerce yurttaş görev alıyor. Muhalefet partileri hem birlikte hem de ayrı ayrı önlemlerini alırken barolar ve bağımsız sivil oluşumlar da seçim güvenliği için çalışma yapacak.
CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin de içinde yer aldığı 17 kurum tarafından oluşturulan Adil Seçim Platformu, 180 bin 869 sandıkta 415 bin sandık kurulu üyesi, 195.000 müşahit ile oylamanın ve sayım işleminin güvenli biçimde yapılması için görev başında olacak.

Platforma üye olan CHP ve HDP’nin partilerine özel seçim güvenliği ve koordinasyon merkezleri de mevcut bulunuyor.

Ayrıca bazı kentlerde barolar da seçim güvenliği için üye avukatlarını sandık bölgelerinde görevlendirdi.

Bunlar haricinde bağımsız bir oluşum olan Oy ve Ötesi de seçim ve oy güvenliği için sandık başında olacak.

***

Nasıl oy kullanılacak

Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarışacak. AKP ve MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, CHP Muharrem İnce’yi, HDP Selahattin Demirtaş’ı, İYİ Parti Meral Akşener’i, Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu’nu, Vatan Partisi ise Doğu Perinçek’i cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Yurttaşlar, bu seçimde 550 yerine 600 milletvekili için oy kullanacak. Seçime AKP, CHP, HDP, HÜDAPAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılıyor. BBP’nin adayları AKP, DP’nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime giriyor.
AKP ve MHP “Cumhur İttifakı”, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ise “Millet İttifakı” adı altına oy pusulasında yer alıyor.
Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle “TERCİH” veya “EVET” mührü basılması gerekecek.

Oy pusulasına, “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak. Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.
İttifak alanı içerisinde, “EVET” mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek.
Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine “EVET” mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere, sırasına göre çizilmek suretiyle ayrı ayrı işaretlenecek.

***

Seçim günü yasakları

Seçim günü yani bugün saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Çay bahçeleri de kapalı olacak.

Seçim yasaklarına ve kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00’den sonra alkollü içki servisi yapılmayan düğün düzenlenebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi YSK‘de olacak. YSK’nin kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamayacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde aynı hükümler, 8 Temmuz tarihinde de uygulanacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız