birgün

10° PARÇALI AZ BULUTLU

İsveç’te 17. yüzyıldan kalma savaş gemisi bulundu

İsveç’te deniz arkeologları Aralık 2021’de bulunan batık bir geminin, 17. yüzyılda yapılan ve ilk yolculuğunda batan savaş gemisi Vasa'nın kardeş gemisi Applet’e ait olduğunu belirledi.

DÜNYA 25.10.2022 19:35
İsveç’te 17. yüzyıldan kalma savaş gemisi bulundu
Abone Ol google-news

İsveç Enkaz Müzesinden yapılan açıklamaya göre İsveçli deniz arkeologları, ilk seferinde batan 17. yüzyıldan kalma savaş gemisi Vasa’nın yüzyıllardır kayıp durumdaki kardeş gemisi Applet’i buldu.

Aralık 2021’de Vaxholm Adası açıklarında bulunan batık bir gemi üzerinde yapılan incelemeler sonucu geminin İsveç Donanması’nın savaş gemilerinden Applet olduğu tespit edildi. Teknik detayların yanı sıra yapılan ölçümler ve ahşap örneklerin de geminin Applet olduğunu gösterdiği belirtildi. Deniz arkeoloğu Jim Hansson keşfe dair yaptığı açıklamada, “Enkazın Vasa'ya ne kadar benzediğini görünce nabzımız hızlandı” ifadelerini kullandı. Müzedeki diğer deniz arkeoloğu Patrik Höglund ise “Boyutlar, ahşap örnekleri ve malzemelerin tümü aynı yöne işaret ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde Vasa'nın kardeş gemisi Applet'i bulduk. Applet kültürel mirasımızın bir parçası, bu yüzden müzede ziyaretçilere Applet hakkında daha fazla bilgi vereceğimiz bir konferans düzenleyeceğiz” dedi.

Applet’in Vasa’yı yapan tersane tarafından üretildiği ifade edildi.

Bir İsveç kralının adını taşıyan 69 metre uzunluğundaki Vasa, 1629’da Vaxholm adası açıklarında ilk yolculuğunda batmıştı. 1961'de sudan çıkarılan gemi, İsveç'in popüler turistik yerlerinden biri olan Stockholm'deki Vasa Müzesi'nde sergileniyor. (İHA)

isvec-te-17-yuzyildan-kalma-savas-gemisi-bulundu-1079849-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol