birgün

18° AÇIK

ÇEVRE 28.10.2020 12:40

Jandarma ablukası altında olan Ünye’de direniş sürüyor: Oturma eylemi başlattılar

Ünye'de maden faaliyetleri için yapılmak istenen sondaja karşı direnişlerini sürdüren bölge halkı oturma eylemi başlattı. Oturma eylemine jandarma biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Jandarma ablukası altında olan Ünye’de direniş sürüyor:  Oturma eylemi başlattılar

Gökay BAŞCAN

Ordu Ünye’de maden faaliyetleri için yapılmak istenen sondaja karşı direniş sürüyor. Günün erken saatlerinde köy yine jandarma ekipleri tarafından ablukaya alındı. Jandarma barikatlarına rağmen sondaj makinesinin yanına ulaşan bölge halkı oturma eylemi başlattı.

Sabahın erken saatlerinde köy meydanına gelen alay komutanı bölge halkıyla konuşmak istedi. Bölge halkı, alay komutanıyla görüşürken askerler yolları kapatarak, sondaj makinelerini fındık bahçelerine soktu. Oturma eylemine jandarma biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Alay komutanı yaptığı konuşmada sondaj çalışmasını savundu. Ülkenin her yerinde sondaj çalışması yapıldığını söyleyen alay komutanı, “Burada garip olan bir şey yok. Bir devletin kendi toprağını, yer altı zenginliklerini tanımak bilmek için sondaj yapması kadar normal bir şey yok” diye konuştu.

ALAY KOMUTANINDAN ÇİRKİN TEPKİ

Bölge halkından bir kadının darp izlerini göstermesi üzerine ise alay komutanı, “Senin ne işin var burada” dedi.

Konuşmanın ardından sondaj makinelerinin fındık bahçelerine girdiğini öğrenen yurttaşlar jandarma barikatlarını aşarak bahçeye ulaştı. Bölge halkı makinenin yanında oturma eylemi yaparken jandarmanın biber gazı müdahalesi için hazırlık yaptığı belirtildi. Jandarma ekipleri, eyleminin sonlandırılması için çağrı yaparken, yurttaşlar “Bahçemizde oturuyoruz, biz buradan ekmek yiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Bölge halkından Cem Akman, “Sondaj makinesinin önünde oturma eylemi yapıyoruz. Jandarma gaz maskelerini taktı. Dün komşu köyde biber gazının ve müdahalenin ardından sondajı yaptılar. Oradaki sondaj çalışmalarını bitirdiler. Biz demokratik hakkımızı kullanarak oturma eylemi yapıyoruz” dedi.

Akman, alay komutanıyla görüştükleri sırada sondaj makinesinin fındık bahçelerine girdiğini belirtti.

jandarma-ablukasi-altinda-olan-unye-de-direnis-suruyor-oturma-eylemi-baslattilar-798165-1.

jandarma-ablukasi-altinda-olan-unye-de-direnis-suruyor-oturma-eylemi-baslattilar-798166-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol