birgün

12° HAFİF YAĞMUR

BİLİM 25.07.2021 23:26

Japonya'da bulunan 3000 yıllık iskelet, bilinen en eski köpek balığı kurbanı olarak kayda geçti

Japonya'da bulunan 3000 yıllık iskelet, bilinen en eski köpek balığı kurbanı olarak kayda geçti

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yaklaşık 3000 yıl önce köpek balığı saldırısı sonucu ölümünün ardından Japonya'nın Güneydoğu kıyısında gömülen bir insana ait kemik kalıntıları bulundu.

İngiltere'den Oxford Üniversitesi, Japonya'dan Kyoto ve Tokyo Üniversiteleri ve Almanya'dan Max Planck İnsanlık Tarihi Bilim Enstitüsünden bir dizi araştırmacının radyokarbon tarihleme yöntemiyle yaptığı incelemeler sonucunda, söz konusu kişiye ait kemik kalıntılarının 3391 ile 3031 yıl arasında bir süre önceye ait olduğu saptandı.

Arkeoloji Bilimi Dergisi:Raporlar'ın Ağustos sayısında yayımlanan bu araştırmaya göre, Japonya'nın antik Jomon kültürüne ait olduğu düşünülen bu kişinin balıkçılık veya dalgıçlığıyla uğraştığı, sağ bacak ve sol elini kaybettiği saldırının ardından arkadaşları tarafından karaya çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Talihsiz kişinin Japonya'nın Seto Denizi kıyısında bir köy mezarlığına kopmuş bacağıyla birlikte gömüldüğü belirtiliyor.

Science News'den Bruce Bower, Japonya'daki bu bulgudan önce bilinen en eski köpek balığı kurbanının 1000 yıl önce saldırıya uğrayan Porto Riko'lu bir balıkçı olduğunun düşünüldüğünü belirtiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol