birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.10.2020 16:39

Kadın hakları konusunda en geri ülkeler, ABD öncülüğünde kürtaja karşı birleşti

Kadın hakları konusunda en geri ülkeler, ABD öncülüğünde kürtaja karşı birleşti

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın kadın hakları konusunda en kötü 20 ülkesinden 10'u Trump yönetimi tarafından organize edilen kürtaj karşıtı bildirgeye imza attı.

Independent'tan Tom Embury-Dennis'in haberine göre, Trump yönetimi 32 otoriter ülkeyle birlikte, kadınların kürtaj hakkı olmadığına dair deklarasyonu imzaladı.

ABD'nin demokratik müttefiklerinden hiç destek görmeyen Cenova Mutabakatı Bildirgesi, devletlere kadın sağlığı ve "devredilemez" haklarını koruma çağrısı yapma adı altında, küresel kürtaj hakkını budama ve heteroseksüel aileyi geliştirme amacı güdüyor.

Bildirgenin eş-finansmanı Brezilya, Mısır, Macaristan, Endonezya, Uganda ve ABD tarafından sağlanırken, Suudi Arabistan, Belarus ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil çeşitli otokratik ülkeler tarafından da imzalandı.

Bildirgede, "Kürtajın hiçbir şekilde aile planlama yöntemi olmaması gerektiği" belirtiliyor ve "Uluslararası kürtaj hakkı olmadığı gibi, devletlerin kürtajı finanse etme ve buna yönelik gerekli imkanı sağlama yükümlülüğü olmadığı" da vurgulanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız