Kaynak: AA

Kanadalı Craig Cohon, dünyadaki fazla karbon kullanımına dikkat çekmek için İngiltere'nin başkenti Londra'dan İstanbul'a yürüyerek ulaşmayı hedefliyor.

Ünlü bir içecek firmasında yaklaşık 15 yıl çalışan 59 yaşındaki Cohon, 3 Ocak'ta İngiltere'nin başkenti Londra'dan başladığı yaklaşık 4 bin kilometrelik yolculuğundaki duraklardan biri olan Sırbistan'ın Novi Sad şehrine ulaştı.

Cohon, Novi Sad'da yerel basına yaptığı açıklamada, dünyadaki fazla karbon kullanımına dikkat çekmek ve çevreye verilen zararlar konusunda çözümler üretmek istediğini söyledi.

Fransa, Belçika, Almanya, Polonya, Çekya, Avusturya, Slovakya, Macaristan'ın ardından Sırbistan'a varan Cohon, Bulgaristan ve Yunanistan'dan sonra Türkiye'ye ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

COHON 5 HAZİRAN'DA İSTANBUL'A ULAŞMAYI HEDEFLİYOR

"Dünya Çevre Günü" olan 5 Haziran'da İstanbul'a yürüyerek ulaşmayı hedefleyen Cohon, yolculuğu boyunca gittiği ülkelerde çevre konusunda yetkili kişilerle görüştüğünü aktardı.

Cohon, "Karbonu emecek yeni bir teknolojiye para yatırdım. En önemlisi bir şeyler denemek. Örneğin; Novi Sad'da inşa edilen tüm yeni binalarda karbondioksiti emen beton kullanılabilir. Şehrin kuzeyinde tüm tarımsal atıklar karbonu emmek için kullanılabilir" ifadesini kullandı.

Cohon, çevreye zarar veren maddelerin azaltılması konusundaki projelerin de Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklendiğini vurguladı.

Londra-Paris yolculuğunun Manş denizi kısmını feribotla geçen Cohon'a, gittiği ülkelerde sunum yapabilmesi adına teknik destek veren bir araç ve tır da eşlik ediyor.