birgün

26° PARÇALI BULUTLU

KCDP’nin feshi için hazırlanan iddianame kabul edildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Derneği’nin feshi için hazırlanan iddianamesi, İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, Cumhurbaşkanına hakaret söylemlerinde bulunduğu iddia edilen KCDP’nin feshi için açılan davanın ilk duruşması 1 Haziran’da yapılacak.

KADIN 15.04.2022 16:33
KCDP’nin feshi için hazırlanan iddianame kabul edildi
Abone Ol google-news

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne fesih talepli iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlandı. İddianame İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi, ilk duruşma 1 Haziran 2022 tarihinde yapılacak.

AİLEYİ VE TOPLUMU PARÇALAMAYI AMAÇLADIĞI İDDİA EDİLDİ

İddianamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne dernek hakkında muhtelif şikâyet dilekçelerinin sunulduğu belirtildi. İddianamede yer alan şikayet dilekçelerinin özetinde, “Söz konusu derneğin kadın haklarını koruma kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı, yine kadınları ve çocukları yok sayarak bu kişiler üzerinden menfaat elde ettikleri, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhurbaşkanı hakkında hakaret söylemleri olduğu, aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, Sebahat Tuncel ve Gülten Kışanak gibi isimlerle birlikte terör faaliyetine katılan kadınları savunarak yayın yapıldığı” gibi ifadelere yer verildi.

İddianamede, Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) kayıtlarında sorgulama yapıldığı, sorgulama sonucunda dernek üyelerinden birinin, KHK ile kapatılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi'nde üyeliğinin bulunduğunun tespit edildiği yer aldı.

“DERNEK AMACININ AHLAKA AYKIRI HALE GELDİĞİ KANAATİ OLUŞTU”

KCDP’nin kapatılmasının talep edildiği iddianamede, İl Dernekler Müdürlüğü'ne yapılan şikâyet dilekçelerinin de değerlendirildiği ve derneğin amacı dışında faaliyet gösterdiği kanaatinin oluştuğu kaydedildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'nin kuruluş amacı içtüzüğünde şöyle tarif ediliyor:

"Başta kadınlar olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin ekonomik, siyasal ve sosyal yaşama aktif olarak katılması amacıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınların yaşam haklarının ellerinden alınmasına, kadınların yaşamın her alanında kendini ifa edememesine, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasına, cinsel yönelim ve cinsel kimliği nedeniyle lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüellere ayrımcılık yapılmasına, kadın cinayetlerinin ve nefret cinayetlerinin önlenememesine, kadına yönelik şiddetin durdurulmamasına, kadının birey olarak değerlendirilememesine sebep olan uygulamalara karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştur.”

DERNEĞİN FESHEDİLMESİ KAMU ADINA TALEP EDİLDİ

İddianamenin devamında, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'nin mevzuata aykırı faaliyet göstererek Dernekler Kanunu’nun 30. maddesinde düzenlenen, “Tüzüklerinde gösterilen amaç ve bu amacı gerçekleştirmek üzere sürdürüleceği belirtilen çalışma konuları dışında faaliyette bulunamazlar” hükmüne aykırı davranıldığı kaydedildi. İddianamenin sonuç bölümünde, “Kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürüttüğü anlaşılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin feshine karar verilmesi kamu adına talep olunur” denildi.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol