Google Play Store
App Store

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Adıyaman'da mezarlık ziyaretinde dua ettiği sırada mezhepçi provokasyona maruz kaldı. Yapılan saldırının ardından siyasi partilerden ve siyasilerden Kılıçdaroğlu'na destek mesajları geldi.

Kılıçdaroğlu'na yönelik provokasyon hakkında kınama mesajları: "Zehirli dilin sonucu"

Ramazan Bayramı ziyaretleri kapsamında, 6 Şubat depremlerinin vurduğu Adıyaman’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, bir mezarlık ziyareti sırasında sözlü saldırıda bulundu.

Mezarlıkta imam eşliğinde dua okunurken ortaya atılan kimliği belirsiz bir kişi Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak, “O Fatiha okumayı bilmiyor ki, neden okutuyorsun” sözleriyle imama çıkışmıştı. Çevredekilerin ‘tepki gösterdiği kişi, daha sonra alandan uzaklaştırdı.

Yaşanan saldırıya ilişkin siyasi partilereden kınama mesajları geldi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda,

"Bayramı idrak ettiğimiz böyle bir günde Adıyaman’da, sayın Kılıçdaroğlu’na karşı yapılan provokasyonu kınıyoruz. Böyle bir tutum ne dinimizin ne de kadim kültürümüzün bir parçası olabilir. Maalesef uzun zamandır dikkat çektiğimiz üzere, bu ve benzeri olaylar, bizzat siyasi iktidar eliyle ülkemizin getirildiği zehirli kutuplaşmanın somut örnekleridir. İşte bu sebeple 14 Mayıs, ülkemizin yeniden barış ve huzur temelinde yükselebilmesi bakımından da tarihi bir kırılma anı olacaktır. Biz İYİ Parti olarak sevgi ve hoşgörü temelinde saygılı bir Türkiye’yi hedefliyoruz ve hiç bir ayrım gözetmeden tüm vatandaşlarımızla birlikte bunu başaracağız." ifadelerini kullandı.

SOL PARTİ: İKTİDARIN YAYDIĞI DİLİN BİR SONUCUDUR

SOL Parti de Kılıçdaroğlu'na yapılan sözlü saldırıya tepki göstererek "Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan sözlü ve fiziksel saldırı girişimleri, kaybetmekte olan iktidarın yaydığı zehirli dilin bir sonucudur. Tüm ezilen halkın birliği ve dayanışmasına sahip çıkarak, bu karanlığı yeneceğiz. Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanışma duygularımızı iletiyoruz" ifadelerine yer verdi.

MUHARREM İNCE: SAVAŞA DEĞİL SEÇİME GİRİYORUZ

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ise, "Adıyaman'da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik gerçekleştirilen provakatif eylemleri doğru bulmuyorum ve kınıyorum. Unutmayalım, savaşa değil seçime giriyoruz. Bu süreç namertçe değil mertçe ilerlemeli." dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise,  "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Adıyaman ziyaretinde sabahtan bu yana süren ve iktidar tarafından provokasyon amacıyla planlandığı belli olan saldırı girişimlerini kınıyorum. Camileri oy devşirmek için siyaset alanına çevirenlerin bu provokasyonları, Saray iktidarının durmak bilmeyen kutuplaştırma politikalarının bir yansımasıdır. Ama bir işe yaramayacak. Birlikte direndik, birlikte kazanacağız!"