birgün

17° AÇIK

SİYASET 04.04.2020 19:41

Kılıçdaroğlu'ndan CHP'li belediyelerin yardım kampanyasının engellenmesine tepki

CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin yardım kampanyasının İçişleri Bakanlığı tarafından engellenmesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan’ı rahatsız etti. CHP belediyeleri gelirse sosyal yardımlar kesilecek algısı yaratmaya çalışıyorlardı. Tam tersi olduğu görüldü" dedi

Kılıçdaroğlu'ndan CHP'li belediyelerin yardım kampanyasının engellenmesine tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Medyascope özel yayınında gazeteci Ruşen Çakır'ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun uzun süredir İstanbul'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiğini söylediğini anımsatarak, "Bu, şunu gösteriyor; siyasal iktidardan çok daha güçlü bir şekilde İstanbul'un sorunlarını bilen kişinin İmamoğlu olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

"ERDOĞAN'I RAHATSIZ ETTİ"

CHP'li belediyelerin koronavirüsle mücadele için yaptıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, belediyelere getirilen bağış yasağı ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Salgın nedeniyle belediyelerimiz bağış kabul etmeye başladı. Bunlar Erdoğan’ı rahatsız etti. CHP belediyeleri gelirse sosyal yardımlar kesilecek algısı yaratmaya çalışıyorlardı. Tam tersi olduğu görüldü. Belediye bağışı alır, denetlenir, hesabını belediye başkanı verir. Komik olan şu, herhangi bir sivil toplum kuruluşu devletin hiçbir biriminden izin almadan yardım kampanyası açabiliyor ama belediye açamıyor. Bu komiktir.

İnsanlar can derdinde. Biz oturalım, birlikte mücadele edelim diyoruz, Covid-19 insanı yok ediyor, partilileri değil. Biz iyilikte yarışacakken sen iyilik yapma diyorsun.Bütün bunlara rağmen belediye başkanlarımız her türlü yardımı yapıyorlar. Bankalardaki hesapları bloke etmişler. Ne yaparlarsa yapsınlar, gerekirse belediyelerimiz bazı yatırımları kesecekler, vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapmadan hangi evde sorun varsa o eve kilitleniyorlar.”

"HAZİNE TAMTAKIR"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bağış kampanyasıyla ilgili sözlerine yanıt verirken de “Nasıl engellemişiz kampanyalarını? Benim öyle bir ifadem yok. Kampanya açıyor, tabi açabilir. Ben cumhurbaşkanı kampanya açamaz demedim ki. Hazine tamtakır. Bir yerden para bulacaklar, vatandaşa gidiyorlar. Sorun şu, fedakarlığı kim yapacak? Ben mi, siz mi, simitçi mi, kahveci mi? Ben diyorum ki devletten en büyük ihaleyi alanlar fedakarlık yapsınlar. İnsanları bağış için zorluyorlar" diye konuştu

"504 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI"

"Evde kal diyorsunuz, gayet güzel. 'Evde kal' dediğiniz kişi nasıl geçinecek?" diye soran Kılıçdaroğlu, "Kapatılan iş yeri sayısı 144 bin 690. 504 bin kişi işsiz kaldı. Yaklaşık 3,5-4 milyon kişiye bu süreçte ne verildi? Kredi kartları ne oldu? Bu kişiler nasıl geçinecek?" dedi.

"HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?"

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Çiftçilerle ilgili tek bir önlem ey yok. Gıdada çok büyük sorunlar yaşayacağız. Buğday ithal edebileceğimiz bir ülke bile olmayacak. Hangi önlemler alındı? Bizim haklılık payı daha sonra ortaya çıkarsa, sonuçta bir maliyet de ortaya çıkmış olur. Bu maliyet insan hayatıdır. Ağır bir maliyettir. Biz sorunun çözümü konusunda elimizden ne geliyorsa onu yaparız."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız