CHP lideri Kılıçdaroğlu, deprem bölgesinden paylaştığı video mesajda, yaşanan felaketin sistematik rant siyasetinin sonucu olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum" dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, sürecin başlıca sorumlusunun AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu kaydederek CHP'li belediye başkanlarına "Bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse, tutuklanın" talimatı verdi.

Kılıçdaroğlu: Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkrezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin vurduğu Adana'da ve Hatay'daki incelemelerinin ardından sosyal medya hesabından bir video mesaj paylaştı.

Depremlerin ardından yaşanan sürecin rant siyasetinin sonucu olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum" ifadelerini kullandı.

Yardım için önlerine çıkarılan bürokratik engelleri de kabul etmeyeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, CHP'li belediye başkanlarına seslenerek, "Belediye başkanlarımıza söyledim, kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar. Bürokratik engel mi koyuyorlar; yapın, dinlemeyin. Bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse, tutuklanın" dedi.

Kılıçdaroğlu, video mesajında şunları söyledi:

"Herkese merhaba. Adana, Hatay merkez ilçe, İskenderun ve Antakya'nın ardından son olarak Samandağ ilçemizi ziyaret ettik. Şimdi de Arzur'dayız. Belediye başkanlarımızla görüştük, depremzedelerle buluştuk. Bu noktada halkımızla paylaşmak istediğim bir kaç şey var.

Ülkemiz korkunç bir yıkımla karşı karşıya kalmıştır. Hepimiz biliyoruz ve gözlüyoruz. Burada yürek burkan görüntüler var. Kalbimiz sızlıyor. Depremden etkilenen insanlarımıza verebileceğim en önemli mesaj Türkiye'nin kalbi, deprem bölgesinde atıyor. Asla ama asla yalnız değilsiniz. Halkımızın duygu, düşünce ve duaları onlarladır. Halkımız, yardım için elinden geleni yapmaktadır, yanınızdayız. Ve şehirlerimizin, köylerimizin yeniden ayağa kalkması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. En ciddi şekilde etkilenen bölgelerde iyileştirme aşamasına geçeceğiz. Ben ve belediye başkanlarım bunun için buradayız.

"BÜROKRATİK ENGELLERİ KABUL ETMEYECEĞİZ"

İktidara buradan seslenmek istiyorum. Covid sırasında çıkarttığınız bürokratik engelleri bu kez kabul etmeyeceğiz. Gerekli yardımları en çok ihtiyaç duyulan yerlere olabildiğince hızlı taşıyacağız. Saray'ın siyasetiyle de PR çalışmalarıyla da yalan dolan haberleriyle de artık ilgilenmiyoruz.

Mesela; bakanlar PR için konvoylarla dolaşıyorlar. Ancak burada felaketin koordinasyonu için gerekli tedbirler alınmamış. Türkiye'nin bu konudaki birikiminden de yeterince faydalanılmamış. Bu felaketlerde kamu kurumlarının, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği önemli. Ama belediyelere karşı siyasi bir tavır var. Bir çok sivil toplum örgütü de baskı altında yok edildi. Askerimiz de yeterince sokulmadı. Dün sahada 3 bin 500 asker vardı. Doğal bir arama kurtarma personeli olan madencilerimizin sevkinde maalesef çok geç kalındı. Özetle her konuda sınıfta kaldıkları gibi bunda da kaldılar. Devlet nasıl yönetilir bilmiyorlar. Vallahi de bilmiyorlar, billahi de bilmiyorlar.

"SÜRECİN BAŞLICA SORUMLUSU ERDOĞAN"

Çok net söyleyeyim. Bu sürecin başlıca bir sorumlusu varsa o da Erdoğan'dır. 20 yıldır ülkeyi depreme hazırlamayan bu iktidardır. Onun için kendisiyle görüşmeyi de asla düşünmüyorum. Bu meseleyi asla ama asla siyaset üstü de görmüyorum. Bu duruma bizi onun siyaseti getirdi. Deprem vergilerini çetelere yedirdiler. Hani nerelerde o para? O paralar da yok. Ömrü boyunca devlete her biçimde vergi veren halk, ihtiyacı olduğunda devleti yanında göremedi. Varsa yoksa seçim, varsa yoksa Saray. Bu ülkeyi ne zaman batırsa 'yanımda olun' çağrıları yapıyor; hadi oradan, seninle işim olmaz olmayacak da.

BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇAĞRI: EKMEK, BATTANİYE BULMAK İÇİN TUTUKLANMANIZ GEREKİRSE, TUTUKLANIN

İnsanlarımızın halini gördükçe öfkem artıyor. Birileri bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının hesabını vermek zorundadır. Onun için birilerinin felaketi yumuşatma çabalarına destek vermeyi asla düşünmüyorum.

Belediye başkanlarımıza söyledim, kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar. Bürokratik engel mi koyuyorlar; yapın, dinlemeyin. Bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse, tutuklanın.

Ağız dalaşı, protokoller, bürokrasi bitti. Çünkü söz bitti söz... Milyonlarca insanımız sokaklarda. İmkanı olan gece arabasında uyuyor. Binlerce canımız enkaz altında yaralıyız. Hem üzgünüz hem öfkeliyiz. Artık onarma ve iyileştirme zamanıdır. Milletimiz zaten dayanışma içindedir. Benim Erdoğan ve Saray'ı ile dayanışmama gerek yoktur.

Başkanlarım gün boyu yanımdaydı. Ben onlara güveniyorum. Milletimiz ve biz omuz omuza verip bu işin altından kalkacağız. biz bu şehirleri yeniden ayağa kaldırırız, milletime söz veriyorum"

Kılıçdaroğlu, CHP'li büyükşehir belediye başkanları ile birlikte depremin vurduğu kentlerden Adana'da ve Hatay'da incelemelerde bulunmuş, çalışmalar hakkında bilgi almıştı.

İncelemelerinin ardından gece yarısı 12.30'da sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, 1 saat sonrasını işaret ederek "Burada buluşalım" demişti.