Trafikte araç süren yurttaşları ilgilendiren trafik cezası ücretleri 2024 yılında yeniden değerlendirme oranlarının belli olmasıyla birlikte tekrar güncellendi. Trafik cezası ücretlerinin güncellenmesiyle birlikte yurttaşlar Kırmızı ışıkta geçme cezası araştırmasına başlayarak 2024 kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar sorusunu gündeme getiriyor. Peki, 2024 kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar? İşte Kırmızı ışıkta geçme cezası!

Kırmızı ışıkta geçme cezası: 2024 kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar?

Kırmızı ışıkta geçme cezası | Trafik cezası ücretleri 2024 yılına girilmesiyle yeniden değerlendirme oranlarının belli olmasıyla birlikte güncellendi. Araç ile trafiğe çıkan yurttaşların kurallara uyması adına uygulanan trafik cezası ücretlerinin değişmesiyle birlikte yurttaşlar kırmızı ışıkta geçme cezası araştırması yaparak  2024 kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar sorusunu gündeme getiriyor. Kırmızı ışıkta geçmekten ehliyetsiz araç sürmeye kadar çok sayıda trafik cezası ücretlerinde artışa gidildi. Peki, 2024 kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar? İşte Kırmızı ışıkta geçme cezası!

Kırmızı ışıkta geçme cezası

Karayolları Trafik Kanunu'nun 47. maddesine göre kırmızı ışıkta geçen sürücülere 47/1-b cezası uygulanır ve 20 ehliyet puanı kesilir. 2024 yılında araç sürücüleri için kırmızı ışıkta geçme cezası 1.506 TL olarak ilan edilmiştir.

2024 kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar?

Trafik Cezası/Maddesi Trafik Ceza Tutarı (TL) İndirimli Tutar (TL) Ceza Puanı
Kırmızı ışıkta geçme / 47/1-b 1.506 TL 1.129,75 TL 20

*İndirimli tutar cezanın tebliğ edildiği tarihten sonraki 30 takvim günü içerisinde ödendiğinde geçerlidir.

Trafik cezası nasıl ödenir?

Trafik cezalarını ödemek isteyen yurttaşlar işlemlerini T.C kimlik kartları ile PTT, vergi daireleri, bankalar ve Dijital Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/) üzerinden gerçekleştirebilirler. Ayrıca birçok bankanın dijital bankacılık işlemleri bölümünden de trafik cezalarını online olarak ödeyebilirler.

Trafik cezası nereden öğrenilir?

Trafik cezası ve borçlarını sorgulamak isteyen yurttaşlar e-Devlet yer alan "Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme" sayfasında T.C kimlik numarası ve araç plakası üzerinden sorgulama yaparak mevcut trafik cezalarını öğrenebilirler.